معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار:

شوراها نمود عيني مشاركت مردم و حاكميت رأي مردم هستند

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندارگفت: امروز شوراهاي اسلامي شهر و روستا نمود عيني مشاركت مردم و حاكميت رأي مردم هستند و در قانون اساسي نيز به عنوان يكي از اركان مهم مردم سالاري و تصميم گيري از آن ياد مي شود.

به گزارش روابط عمومي فرمانداري يزد، « محمد علي طالبي » در مراسم تحليف اعضاي شوراي اسلامي شهر يزد با تبريك سالروز ازدواج حضرت علي (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) و همزماني آغاز به كار پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستا و با اشاره به سابقه تشكيل شوراها در تاريخ ايران افزود: در قبل از انقلاب تشكيل انجمن هاي ايالتي و ولايتي يكي از خواسته هاي مهم انقلابيون در دوران مشروطه بود كه در متمم قانون اساسي مورد تأكيد قرار گرفته بود.

وي با بيان اينكه بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران در بدو تأسيس نظام فرمان تشكيل شوراها را صادر نمودند اظهار داشت: شوراها امروز در قانون داراي جايگاه رفيعي هستند و به گفته حجت الاسلام و المسلمين سيد محمد خاتمي رئيس جمهور دولت هاي هفتم و هشتم روزي كه كارنامه انقلاب اسلامي نوشته مي شود از تشكيل شوراهاي اسلامي به عنوان يكي از بزرگترين افتخار نظام ياد مي شود.

طالبي با اشاره به مشاركت مردم در شوراهاي اسلامي شهر و روستا گفت: شوراهاي اسلامي به عنوان يك تشكل قوي و سازمان يافته حد واسط ميان دولت و مرد قرار گرفته است كه به نوعي از طريق تصدي بر برخي از امور شهرداري ها و دهياري ها بتواند مطالبات مردم را مورد پيگيري قرار دهد.

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار با تأكيد به اينكه اعضاي شوراي اسلامي شهر بايد با ظرفيت هاي موجود در بدنه شورا آشنا باشند افزود: وقتي به شوراي اسلامي شهر يزد نگاه مي كنيم بسياري از اين ظرفيت ها را در همين شورا مي بينيم هم تنوع سني ، جنسي، تحصيلي و هم در بحث قوميت و مذهب، ظرفيت بسيار خوبي در شوراي شهر يزد جمع شده كه نويد بخش حركت تازه و خوب براي مردم است.

طالبي با بيان اينكه ارتقاء جايگاه شوراها در نظام يك رسالت ملي است كه بر دوش همه افراد است خاطرنشان كرد: برخي افراد به واسطه عدم اعتماد كافي به شوراها و وجود رگه هايي از اقتدار گرايي و تمركز گرايي به دنبال محدود نمودن حيطه اختيارات شوراها هستند كه ما به عنوان امانت دار و مسئول بايد با توجه به قانون اساسي به اين ركن مهم تصميم گيري در جامعه بستر را براي همكاري شوراها با دولت در مسير خدمت هر چه بيشتر به مردم فراهم نماييم.

وي فعاليت قانونمند شوراها را در تقويت نگاه مردم به شوراها و جايگاه آنها مهم و تأثير گذار دانست و از اعضاي شوراي اسلامي شهر يزد در دوره پنجم خواست تا از پرداختن به كارهاي غيرقانوني و بروز اختلاف پرهيز نمايند.

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار يزد با آروزي موفقيت براي اعضاي شوراي اسلامي شهر يزد اظهار داشت: اميدواريم اين شورا با توجه در كنار هم قرار گرفتن تخصص هاي گوناگون و وجود روحيه همدلي و صميمت در بين اعضا با عنايت خداوند در مسير درست و قانونمندي گام بردارد.

طالبي در پايان خواستار آسيب شناسي عملكرد شوراي اسلامي در دوره چهارم با استفاده از تجربيات اعضاي راه يافته از شوراي چهارم و شوراي اسلامي دوره پنجم شد و تصريح كرد: مردم چشم انتظار تصميمات و مصوبات كارشناسي شده در حوزه هاي مختلف هستند.