294

فرماندار یزد به مناسبت روز ملی نان بیان کرد:

جشنواره گردشگری نان یزدی ایجاد شود/نقش کلیدی نانوا در تقویت فرهنگ حرمت نان در جامعه

به گزارش روابط عمومی فرمانداری یزد، مراسم روز ملی نان با حضور مسئولان اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان یزد ، فرماندار یزد، مدیر کل اداره استاندارد استان، تعزیرات حکومتی و ... برگزار شد.

 "سید محمد رستگاری" فرماندار یزد در همایش روز ملی نان در یزد، ضمن قدر دانی از تلاش همه دست اندر کاران حوزه آرد و نان و چرخه تولید نان، گفت: در جلسات کارگروه آرد و نان شهرستان یزد و استان که به طور مستمر برگزار می شود دغدغه و توجه به موضوعات نانوایی ها، بهداشت و قیمت نان و ...باعث شده تا به مسائل فرهنگی در این حوزه کمتر پرداخته شود.

رستگاری با بیان اینکه کمتر در جلسات فرصت می شود اهمیت و دیدگاه اسلام راجع به نان را مرور کنیم، افزود: به دنبال آن در جامعه هم سخن از احترام به نان کمرنگ تر از قبل شده است.

وی در ادامه به تبلیغات شهری اشاره کرد و گفت: سازمان های متولی فرهنگ سازی در جامعه اهمیت احترام به نان را در تبلیغات خود بیان نمی کنند که این موضوع هم جای فکر دارد.

رستگاری با تاکید بر موضوع حرمت نان عنوان کرد: ائمه ما اهمیت نان را مطرح کردند و از آن به عنوان بهترین طعام نام برده شده ولی روز به روز شاهد هستیم احترام به نان در سطح جامعه کمرنگ تر می شود.

فرماندار یزد در ادامه به فرهنگ کهن مردم دارالعباده یزد در حفظ حرمت نان اشاره کرد و افزود: مردم قدیم الایام در شهر دارالعباده یزد در احترام به نان سفارش می کردند و همواره فرزندان خود را حساس به موضوع حرمت نان و اینکه مبادا بیهوده هدر برود، تربیت کرده بودند در حالی که در نسل جدید این تربیت کمرنگ تر است و باید فرهنگ سازی در این حوزه جدی گرفته شود.


وی با تاکید بر اینکه در آموزه های دینی ما به مسئله نان توجه شده است، گفت: باید جامعه را به موضوع احترام به نان و چرخه تهیه این برکت الهی حساس کنیم و نباید بگذاریم این آموزه دینی و فرهنگ غنی در دارالعباده به دلیل مسائل اقتصادی از یادها فراموش شود.
نقش کلیدی نانوا در تقویت فرهنگ حرمت نان در جامعه

وی بر رفتار نانوایان در این موضوع تاکید کرد و گفت: هرچند موضوع حرمت نان در بین نانوایان هم کم رنگ شده ولی باید اصل موضوع هدر نرفتن و احترام به نان به عنوان برکت خاص الهی در بین نانوایان گسترش یابد و نانوا باید به نان به عنوان برکت الهی احترام بگذارد و بی توجهی نکند چرا که نقش نانوایان نقش کلیدی در این زمینه است.

وی در ادامه به بازدید از نانوایی های استان های همجوار اشاره کرد و گفت: طی این بازدید متوجه شدم نان یزد در همه جا سرآمد است و آن هم به خاطر فرهنگ حرمت نان در بین یزدی ها است.

فرماندار یزد پیشنهاد کرد: شهر یزد به عنوان یک شهر جهانی باید در بحث نان و کیفیت نان یزدی بیشتر کار تبلیغی داشته باشد و در این زمینه ظرفیت ایجاد جشنواره نان وجود دارد.فرماندار (4)

وی تاکید کرد: همواره در یزد باید نان سالم بهداشتی و با کیفیت عرضه شود و یزد در موضوع نان و فرهنگ احترام به این برکت الهی سرآمد بماند.

فرماندار یزد در ادامه با اشاره به اینکه در این مراسم از تعدادی نانوا به نمایندگی از همه نانوایان تقدیر می شود، بیان کرد: به نانوا و همه دست اندر کاران چرخه تولید نان باید احترام گذاشت.

نوشته شده توسط فرمانداری یزد

دیدگاه ها

افزودن نظرات

اخبار مرتبط

هیچ نتیجه‌ای یافت نشد.