به گزارش روابط عمومی فرمانداری یزد ، اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان یزد با حضور شاکری شمسی فرماندار، ‌سالاری معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری ، ملاعباسی سرپرست اداره کل کتابخانه های عمومی استان و اعضای انجمنهای شهرهای شاهدیه،‌حمیدیا و زارچ در محل فرمانداری تشکیل شد.

محمود شاکری شمسی در این جلسه با بیان اینکه امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان « سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و ‌مدیریت جهادی» نامگذاری شده است افزود: بدون شک تعداد کتابخانه ها و نیز میزان سرانه مطالعه یکی از مهمترین شاخصهای فرهنگی است که می تواند در حوزه های مختلفی همچون اقتصاد، سیاست ، اجتماعی و .... تأثیرگذار باشد.

فرماندار با اشاره به اینکه هزینه کردن منابع مالی در کتابخانه ها نوعی سرمایه گذاری در آینده بحساب می آید اظهار داشت: باید با همفکری و هم اندیشی با صاحبنظران و نیز استفاده از ظرفیتهای بخش خصوصی به شاخصهای تعیین شده در افق 1404 در این حوزه برسیم.

وی هم چنین خاطر نشان کرد: اداره کل کتابخانه های عمومی استان باید پیگیری های لازم برای تأمین منابع مالی جدید را انجام دهد و به درآمدهای اختصاص یافته فعلی قانع نباشد.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان یزد افزود: کتابخانه های عمومی استان به عنوان یک نهاد بین بخشی محسوب می شود که توسعه و ارتقای آن نیازمند همکاری همه دستگاههای اجرایی و نیز حضور فعال خیرین می باشد.

شاکری شمسی راه اندازی کتابخانه های تخصصی در شهرستان یزد را لازم و ضروری دانست و تصریح کرد: باید با امکانات و نوآوری های جدید زمینه جذب بیشتر جوانان به کتابخانه ها را فراهم کنیم.

فرماندار یزد در پایان با اشاره به اینکه سرانه پایین مطالعه در یزد زیبنده دیار دارالعباده و دارالعلم یزد نیست خاطر نشان کرد: باید با احصاء مسائل و مشکلات ،‌با هم افزایی و استفاده از خرد جمعی در راستای بهبود وضع موجود گام برداریم.

همچنین در این جلسه رفیعی رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان یزد گزارشی از نحوه درآمد و هزینه کرد این اداره را در سال 92 ارائه کرد.