به گزارش خبرنگار ايرنا، دبير ستاد مردمي عفاف و حجاب استان يزد در اين مراسم كه سه شنبه شب برگزار شد ،گفت: فعاليت اصلي و برنامه هاي اجرايي اين ستاد براساس فعاليت هاي هنري و فرهنگي است
سيدحسن حسيني افزود :در سال گذشته طي مراسمي با حضور رئيس جمهور ،چادر به عنوان نماد ملي به ثبت رسيد كه پيشنهاد اين طرح از ابتكارات اين ستاد و استان يزد بود
مدير اجرايي موسسه آواي عرشيان ادامه داد :طرح استقبال از ميهمانان نوروزي در مسجد جامع يزد نيز براي دومين سال متوالي به اجرا درآمد كه با استقبال مردمي مواجه شد .
حسيني افزود :در اين طرح 40نفر از نيروهاي مردمي به عنوان خادم افتخاري مسجد با توزيع شيريني و خوش آمدگويي به استقبال مسافران نوروزي بازديد كننده از مسجد جامع مي رفتند و با آماده كردن 700چادر به بانوان كه قصد تشرف به مسجد را داشتند فضايي روحاني و معنوي خاصي را در مسجد ايجاد كردند ،همچنين با توجه به اينكه خاك محراب مسجد آغشته به تربت امام حسين(ع) است و به منظور حفظ حرمت و تقدس مسجد زير ايوان و گنبد مسجد به طور كامل فرش شد و چند دستگاه گلاب پخش كن فضاي مسجد را عطر آگين مي كرد .
دبير ستاد مردمي عفاف و حجاب استان يزد از رعايت كردن نكاتي همچون رنگ چادرها، تميزي آنها، برخورد مناسب خادمان افتخاري در ورودي مسجد و توزيع بروشورهاي در زمينه حجاب خبر داد و افزود :از نكات جالب توجه استقبال بي نظير گردشگران خارجي از اين طرح بود كه چندين چادر به اصرار خود آنها بعنوان هديه تقديمشان شد .
وي گفت :نخستين همايش بين المللي شهيده حجاب مروه شرويني ،بهمن ماه سال جاري در يزد برگزار خواهد شد كه فراخوان اين همايش متعاقبا اعلام مي گردد .
در ادامه اين مراسم كه با حضور جمعي از مسئولان برگزار شد، فرماندار يزد نيز گفت: تعطيلي امر به معروف و نهي از منكر در جامعه، گسترش فساد و بي بند و باري در تمامي حوزه هاي اخلاقي، اجتماعي، اقتصادي و ... را به دنبال خواهد داشت .
عزيزالله سيفي افزود :اجراي اين فريضه تنها در مسائل اخلاقي و ديني سفارش نشده، بلكه بايد در مقابل تمامي انحرافات در حوزه هاي مختلف امر به معروف و نهي از منكر صورت گيرد.
در ادامه رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي استان يزد گفت:براي نخستين بار در استان يزد از اين سند غيرت و شجاعت زنان يزدي در دوران ستمشاهي رونمايي مي شود.
محمدرضا ملك ثابت افزود:اين سند رونوشت نامه زنان استان يزد به نمايندگان مجلس شوراي ملي در اعتراض به قانون كشف حجاب است.
وي گفت :اين سند به هفتاد سال پيش برمي گردد علاوه بر آنكه 50مورد از اسناد واقعه كشف حجاب در استان يزد نيز گردآوري شده است كه در معرض ديد عموم قرار مي گيرد.
ملك ثابت افزود:رضا شاه در 17دي سال 1314طي جشن فارغ‌التحصيلي دختران بي‌حجاب در دانشسراي مقدماتي رسماً بر كشف حجاب تاكيد كرد و پس از آن به دستور او با هر گونه پوشش حجاب از سوي زنان به شدت و با خشونت برخورد شد به طوري كه هيچ كس جرات انتقاد از اين امر را به خود نمي داد در چنين دوران سياه و سركوبي بود كه زنان باغيرت و متعصب يزد در اقدامي آگاهانه و شجاعانه از طريق ديپلماتيك، اعتراض خود را به كشف حجاب و خشونت پاسبانها به گوش نمايندگان مجلس شوراي ملي رساندند .
استاد حوزه علميه خواهران يزد نيز در اين مراسم، توجه به مساله حجاب و عفاف را ضامن سلامت رواني و اخلاقي جامعه عنوان كرد و افزود :در طول سالهاي گذشته اقدامات مختلفي براي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب صورت گرفته، اما همواره به صورت مقطعي و يا فرمايشي بوده است و بايستي فرهنگ عفاف و حجاب به عنوان يك حكم واجب شرعي در جامعه اسلامي گسترش يابد.
خانم شاكري در پايان گفت:اميدواريم مسئولان از حرف به عمل برسند و اقدامات عملي در اين زمينه صورت گيرد چرا كه اگر آيات الهي و احكام شرعي به صورت صحيح و بدون افراط و تفريط بر اساس حقايق جامعه و بر پايه عقلانيت اجرا شود، شاهد ناهنجاري‌هاي مختلف اجتماعي از جمله مساله بدحجابي نخواهيم بود.
در پايان اين مراسم ضمن تقدير از سه نفر از خواهران نخبه و محجبه ،سند غيرت و شجاعت زنان يزدي رونمايي شد