فرماندار يزد:

 

به گزارش روابط عمومي فرمانداري يزد ، ‌محمود شاكري شمسي در جلسه مشترك انجمن كتابخانه هاي عمومي شهرستان با انجمن خيران كتابخانه ساز استان ضمن تقدير از تلاش و همت خيرين براي ساخت كتابخانه اظهار داشت: دستگاههاي دولتي بايد با تسهيل كردن امور  زمينه را براي حضور بخش خصوصي و خيران در امر ساخت و تجهيز كتابخانه ها فراهم كنند.

فرماندار يزد با تأكيد به اينكه نيروي انساني متخصص يكي از مهمترين مؤلفه هاي توسعه در هر كشوري است خاطر نشان كرد: با افزايش سرانه فضاي كتابخانه و ميزان مطالعه مي توان اقشار مختلف مردم به ويژه جوانان را با دستاوردهاي عظيم علمي در دنيا آشنا نمود تا از اين طريق در جهت رشد و بالندگي ايران اسلامي گام برداشت.

رئيس انجمن كتابخانه هاي عمومي شهرستان يزد با اشاره به اينكه بعد از انقلاب اسلامي اقدامات خوبي در گسترش فرهنگ مطالعه و كتابخواني صورت پذيرفته است افزود: آمار سرانه مطالعه در كشور و به تبع آن استان يزد نشان مي‌دهد، وضعيت مطالعه در استان مطلوب و رضايت‌بخش نيست كه اين خود نيازمند توجه جدي مسئولان به اين امر است.

شاكري شمسي با تأكيد بر رفع مشكل فضاي تنها كتابخانه تخصصي نابينايان استان گفت: متأسفانه مكان كتابخانه تخصصي نابينايان استان در چند سال اخير تغيير يافته كه لازم است نسبت به مكان‌يابي جديد و ثابت براي استقرار اين كتابخانه اقدام شود.

در ادامه اين جلسه مدير عامل انجمن خيران كتابخانه ساز استان با اشاره به پيشينه تشكيل انجمن خيرين كتابخانه‌ساز استان گفت: يكي از اقدامات خوب و ارزشمندي كه در سال گذشته توسط اين انجمن صورت گرفت، برگزاري نخستين جشنواره تجليل از خيرين كتابخانه‌ساز استان يزد بود كه با شكوه خاصي برگزار شد و نتيجه آن ابراز تمايل جمع زيادي از خيران يزدي براي ساخت كتابخانه در اين استان بوده است.

دست‌افشان به تركيب قوي هيأت مديره انجمن خيرين اشاره كرد و افزود: خوشبختانه افراد باسابقه، مجرّب و داراي سوابق درخشان در زمينه فعاليت‌هاي خيري به عنوان اعضاي هيأت مديره انتخاب شدند كه حاصل اين امر، برگزاري جلسات مفيد و داراي خروجي‌هاي عملياتي براي جهت‌دهي به خيران محترم در امر كتابخانه‌سازي بوده است.

وي تجهيز و راه‌اندازي كتابخانه‌هاي سيار را يكي ديگر از اولويت‌هاي انجمن خيريم كتابخانه‌ساز عنوان كرد و بيان داشت: در ديداري كه اواخر سال گذشته با مرحوم اخوان دستمالچي داشتيم، پيشنهاد تجهيز كتابخانه‌هاي سيار به وي داده شد كه با استقبال آن مرحوم همراه بود و پس از آن پيگيري ساخت و تجهيز نخستين نمونه از اين مجموعه را برعهده گرفت.

دست‌افشان ادامه داد: ان شاء الله نخستين كتابخانه‌ سيار استان براي استفاده مناطق روستايي و محروم از نعمت كتابخانه اواخر شهريورماه به بهره‌برداري خواهد رسيد.

در اين جلسه مقرر گرديد شهرداري حميديا يك قطعه زمين را جهت ساخت كتابخانه خيري به انجمن خيران كتابخانه ساز معرفي نمايد.

همچنين شهردار يزد نسبت با استقرار كتابخانه تخصصي نابينايان در مكان مناسب نيز قول مساعد و پيگيري داد.