در مراسمی با حضور مسئولان

سید محمد میرمحمدی استاندار یزد در مراسم تکریم و معارفه فرمانداران یزد که صبح شنبه 9 فروردین ماه در تالار شهر یزد برگزار شد، ضمن تبریک سال نو ، سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) را تسلیت گفت و این بانوی بزرگوار را چشمه جوشان هدایت و راهنمایی حیات بخش بشر و الگویی برای همه دانست .

سید محمد میرمحمدی سپس با اشاره به تغییرات مدیریتی صورت گرفته در استان یزد افزود: ریشه این تغییرات را باید در ساختار اداری، سیاسی و فرهنگی کشور جستجو کرد چرا که اگر این ساختار از انسجام و پیوستگی لازم برخوردار باشد و هر کس در جای خود خدمت کند و افراد از دسنگاه های غیر مرتبط به نقاط دیگر منتقل نشوند، این مشکلات به حداقل می رسد و این تغییرات به منظور تداوم خدمترسانی با کیفیت بهتر و کمیت بیشتر است.

وی ادامه داد: اگر امروز ما با چنین مشکلاتی مواجه هستیم برای این است که تغییرات در سنوات گذشته بیشتر از روی سلایق شکل گرفته و نه از روی معیارها و تغییرات سلیقه ای ، در روحیه مدیران ایجاد بی انگیزگی می کند.

استاندار یزد سپس به رویه دولت تدبیر و امید در امر تغییرات اشاره کرد و آنرا مبتنی بر مبانی سنجیده استوار دانست و افزود: اگر به تغییراتی که به عنوان مثال در سال 84 در بدنه مدیریتی کشور رخ داد نگاه کنیم، میبینیم که اصلاً با تغییرات کنونی قابل قیاس نیست و باید اعلام کنم که هیچ یک از تغییرات صورت گرفته در استان سلیقه ای نبوده و تمام تغییرات بر پایه شایسته سالاری و مبتنی بر ملاکهای مد نظر نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و ائمه محترم جمعه و دیگر دلسوزان و نخبگان استان بوده است.

وی ملاکهای اصلی انتخاب افراد و شایستگی ایشان را، تخصص، تجربه، شناخت، کارایی، توانمدی، سعه صدر و تحمل داشتن در برابر سختیها عنوان کرد و افزود که در ادامه این مسیر نیز به همین شکل عمل خواهد شد.

میرمحمدی بحث دیگری که در تغییر فرمانداران و کادر وزارت کشور موثر است را بخشنامه صادره از سوی وزیر محترم کشور در خصوص بهره گیری از نیروهای کادر وزارت کشور عنوان کرد و این امر را به دلیل ایجاد انگیزه در کادر پرسنلی این وزارتخانه برای تداوم خدمت دانست.

عالی ترین مقام اجرایی استان یزد، رعایت اخلاق در انتصابات و پرهیز از دخالت دادن حب  و بغضهای شخصی در این امر را از دیگر اصول مد نظر در این زمینه ذکر کرد و حفظ حرمت همه مدیران و مسئولین را ضروری دانست.

رییس شورای اداری استان یزد افزود: در بحث تغییرات مدیریتی، رویه این است که ابتدا با خود مدیران در این خصوص صحبت می شود و نظر آنها برای تداوم خدمت در بخشهای دیگر را جویا می شویم تا بتوانیم از توان و تجربه و تخصصشان با نظر خود این مدیران بهره ببریم و ملاک ما استفاده از توانمندی همه مدیران در بخشهای دیگر، مشروط بر خواست خود آنها و عدم پایان دوره ماموریت یا بازنشستگی ایشان است.

استاندار یزد با تاکید بر این نکته که در تغییرات به هیچ عنوان برخورد حذفی وجود نداشته و همه شیوه ها، اصلاحی بوده است گفت: البته ما با کسی تعارف نداریم و همه باید در انجام خدمت، جدیت لازم را داشته باشند و در انجام ماموریت و وظایف محوله، آمادگی هر گونه خمتی را داشته باشند.

وی بهر گیری از توان نیروهای انسانی در جهت منافع ملی را هنر مدیران ذکر کرد و داشتن فکر خلاق و توانایی عبور از مشکلات و بن بستها را از ویژگیهای مورد نیاز مدیران دانست.

میرمحمدی سپس به نامگذاری سال جدید با عنوان " اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی" از سوی مقام معظم رهبری اشاره نمود و این نامگذاری را بسیارعمیق و دارای بار معنایی فراوان ذکر کرد.

وی اقتصاد را یکی از ارکان مهم در بحث استقلال کشور دانست و حوزه فرهنگ را یکی از پشتوانه های عظیم هویت ملی ذکر کرد و اقتصادی را پویا دانست که در امر تولید، سرآمد باشد.

میرمحمدی، فضای فرهنگی را ضامن ایجاد امنیت خاطر و آسایش به همراه صداقت، روابط حسنه و معنویت در جامعه دانست و آنرا موثر در ایجاد یک محیط شاداب برای دستیابی انسان به همه جنبه های مادی و معنوی زندگی بر شمرد.

وی عزم ملی را ، هدف یک گروه و طیف خواست ندانست و تحقق آنرا در گرو همت همه مردم و تلاش همه گروه ها برشمرد و گفت: همگان باید در جهت تحقق این اهداف مشارکت داشته و احساس تکلیف نمایند و با عشق و علاقه در این مسیر حرکت کنند تا عزم ملی محقق شود و هر کس در هر نقطه از کشور که احساس کند می تواند در تحقق این امر سهمی داشته باشد، باید نقش خود را به درستی ایفاء کند.

میرمحمدی، تلاش بی وقفه و دستیابی به سلامت نفس را دو بعد اساسی مدیریت جهادی دانست و با لزوم تفکیک مبحث مدیریت جهادی از فعالیت جهادی، توجه به موضوع مهم جهاد اصغر و جهاد اکبر در این حوزه را بسیار ضروری دانست و مدیرانی را موفق ذکر کرد که بتوانند در حوزه مبارزه با نفس اماره، از کبر و غرور، حرص و طمع و حسد پرهیز نمایند.

وی خاطر نشان کرد: غرور سبب می شود که مدیران در انجام امور خود حق را رعایت نکنند و در برابر متملقان و چاپلوسان، واکنش نشان ندهند و در نهایت ، بروز چنین اخلاقی در مدیران، به تبعیض منجر می شود.

استاندار یزد ، حرص و طمع را عامل فریب خوردن مدیران و جسارت سودجویان و فریبکاران دانست و همچنین به مدیران توصیه کرد تا از حسد بپرهیزند و با منش و شخصیت بالا و سعه صدر و وسعت نظر، ضمن پرهیز از تنگ نظری، جلوه های شخصیت ممتاز یک مدیر را به منصه ظهور برسانند.

میرمحمدی، در ادامه از همه مدیران خواست تا از محدود نمودن خود در یک فضای خاص بپرهیزند و با توسل به جهان بینی اسلامی که فراتر از همه محدودیتها و در برگیرنده بشریت است، زیر مجموعه تحت امر خود را نیز در مسیر این جهان بینی به جلو راهنمایی کنند.

وی بر وظایف دشوار و سنگین مدیران در کشور اسلامی ایران اشاره نمود و بر درخشش ایران به عنوان ام القرای جهان اسلام هم در جذب مسلمین جهان و هم در جلب نظر تمامی آزادگان در هر نقطه از دنیا تاکید کرد.

استاندار یزد از مدیران استان خواست تا سطح تفکر و ذهنیات خود را به سمت این موضوعات هدایت کنند و از خود بپرسند که با چه میزان از قدرت فکری و معنویت قصد دارند تا مسیر مدیریت خود را بپیمایند که اگر چنین شود، زیرمجموعه این مدیران نیز به سمت رشد و پویایی حرکت خواهند کرد.

وی با تاکید بر لزوم خروج از وضع موجود و رسیدن به وضع مطلوب برای ایجاد احساس رضایت در مردم و رسیدن به نقطه ای که مشکلات و گرفتاریها به حداقل برسد، افزود: باید در بحث اقتصاد به بهره وری و کیفیت به عنوان دو عامل مهم در پویایی اقتصادی و در امر فرهنگ نیز بر روحیه همکاری، تعامل، هم اندیشی، ترویج مهربانی، داشتن روابط حسنه، دوستی، زدودن خصومتها از دلها و مهربانیها توجه کنیم.

میرمحمدی، بحث مبارزه با فساد را از محوری ترین برنامه های دولت تدبیر و امید دانست و بخشی از بروز فساد در جامعه را  ناشی از غفلت مدیران و عدم نظارت موثر بر امور ذکر کرد .

تلاش برخی از سودجویان و رانت خواران برای تاثیر گذاری بر اصحاب رسانه ، بخش دیگری از صحبتهای استاندار یزد بود که در این بخش، وی با تاکید بر سلامت نفس و عزت خبرنگاران و صاحبان رسانه استان گفت: این افراد غافل هستند که که خبرنگاران ما بسیار با شخصیت تر از چیزی هستند که آنها فکر می کنند و هرگز نخواهند توانست تا بر خبرنگار و صاحب رسانه ای که امین مردم محسوب می شود در جهت سود جوییهای خود تاثیر بگذارند.

وی ضمن قدردانی از همه مدیران استان که در جهت زدودن جلوه های فساد در جامعه تلاش می کنند افزود: همه مردم ما امروزه در مسیر مبارزه با فساد قرار دارند.

میرمحمدی در بخش دیگری از صحبتهای خود، با اشاره به روند تغییرات مدیریتی استان، تعجیل در تغییر مدیران را، سبب ساز تکرار اشتباهات گذشته دانست و از مدیران خواست تا همه با لحاظ مسئولیت پذیری اسلامی و تا لحظه آخر و با همه توان در جامعه کار کنند و گفت: ما تعلل در تغییر را جایز نمی دانیم و هر زمان که به نتیجه مطلوب جهت دستیابی به مدیران قوی تر و شایسته تر برسیم، این تغییرات صورت می گیرد و همواره کوشیده ایم تا روابط ما و مدیران، به گونه ای باشد که صداقت فی مابین خدشه دار نشود و خدای نکرده باعث رنجش مدیران نگردد در عین اینکه میبینیم در خصوص مدیرانی که تا کنون تغییر کرده اند، همه معترف به لزوم این تغییر بوده اند.

استاندار یزد در پایان از زحمات و خدمات شرکت گاز و بنیاد مسکن استان یزد در امر رفع مشکلات حوزه های مربوطه در شهرستان یزد تقدیر کرد و همچنین از تمامی کسانیکه در ارتباط با موضوع سفرهای نوروزی و به منظور خدمترسانی به مردم کوشیده اند قدردانی نمود و گفت: در این ایام به صورت سرزده و گاه ناشناس به بسیاری از نقاط خدمات رسان به مسافرین نوروزی مراجعه کردم و در جریان گفتگو با مسافرین و مسئولین، به روند امور واقف شدم و این نکته مشخص بود که مردم از خدمات ارائه شده راضی بودند و همینجا باید از نهادهایی چون هلال احمر، شهرداری، میراث فرهنگی و گردشگری، فرمانداران و ائمه محترم جمعه و نمایندگان مردم در مجلس در سراسر استان تشکر نمایم.

گفتنی است در پایان این مراسم که با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین مدرسی و جوکار نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی همراه بود، از زحمات عزیزا... سیفی در فرمانداری یزد تقدیر شد و محمود شاکری شمسی با حکم وزیر کشور به سمت فرماندار جدید یزد منصوب گردید.


0.jpg DSC_0016.jpg DSC_0093.jpg DSC_0129.jpg DSC_0155.jpg DSC_0163.jpg DSC_0181.jpg DSC_0192.jpg file_47668.jpg file_47689.jpg file_47694.jpg file_47716.jpg
بله