فرماندار یزد:

به گزارش روابط عمومی فرمانداری یزد، جلسه هماهنگی انتقال کوره های آجر پزی شهر یزد به سایت 600هکتاری فهرج با حضور شاکری شمسی فرماندار، نقدی معاون فنی و عمرانی ، دشتی مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی‌، نبوی زاده مدیر عامل موسسه کوثر و کوچک زاده معاون معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان برگزار شد.

فرماندار یزد در این جلسه گفت: با توجه به گستردگی شهر و نزدیکی به کوره های آجر پزی ، امروز شاهد بروز مسائل و مشکلات بهداشتی و زیست محیطی در برخی از مناطق شهر یزد می باشیم.

محمود شاکری شمسی با تأکید به اینکه انتقال کوره های آجر پزی به خارج از شهر نیازمند عزم جدی و هماهنگی کامل بین دستگاههای اجرایی ذیربط است اظهار داشت: طرح انتقال از چند سال گذشته مورد پیگیری قرار گرفته اما بدلیل وجود برخی مشکلات و نیز برخی ناهماهنگی ها ،  این طرح به هدف خود نرسیده است.

وی با اشاره به اینکه از گذشته صنعت آجر در یزد از جایگاه قابل توجهی برخوردار بوده است خاطر نشان کرد: باید با برنامه ریزی مناسب و تصمیم گیری صحیح ضمن رفع مسائل بهداشتی و زیست محیطی شهر ، نيازها و خواسته‌هاي كوره‌داران نیز در نظر شود.

در این جلسه کوچک زاده معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد با اعلام اینکه آلودگی کوره های دستی آجر پزی نسبت به کوره های فشاری زیادتر می باشد تصریح کرد: ضرورت دارد کوره های دستی در اولویت انتقال قرار گیرند.

کوچک زاده گفت: تا زمان انتقال کامل کوره های آجر پزی به سایت 600 هکتاری فهرج نصب فیلتر نیز برای کوره های فشاری آجر پزی اجباری خواهد شد تا از میزان آلودگی کاسته شود.

نبوی زاده مدیر عامل موسسه کوثر نیز افزود: به محض واگذاری زمین به موسسه کوثر عملیات آماده سازی آغاز و ظرف مدت 6 ماه  به پایان می رسد و آماده واگذاری به متقاضیان و کوره داران می شود.

دشتی مدیر کل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری نیز در این جلسه با تأکید به اینکه اقدام عملی در انتقال کوره ها به سایت در نظر گرفته شده افزود: پیگیری تشکیل جلسه ای با حضور معاونین مرتبط در استانداری و دیگر مسئولین مربوطه را خواهد کرد.