فرماندار يزد:

به گزارش روابط عمومی فرمانداري يزد، محمود شاکری شمسی با حضور در اين همايش ضمن گرامي داشت هفته دولت ، اهميت آب در استان كويري يزد را مهم ترين موضوعات در استان معرفي كرد و گفت : حل اين مشكل و تامين آب در دستور كار مسئولان قرار دارد .

فرماندار يزد بيان كرد : استان یزد با شاخص های مهمی  از جمله معماري ، صنعت ، قطب درمان و  سطح علمي بالا در سطح جهان شناخته شده است كه تمام اين شاخص ها بدون آب دچار خدشه شده و از بين خواهند رفت .

وي اظهار داشت : با يد قدر آب را در استان یزد دانست چرا كه بدون آب آباداني استان از بين خواهد رفت و ما حق نداریم منابعی را که خدا وند در اختیارما قراداده است را نابود كنيم و نسل های آينده را از داشتن آن محروم سازيم .

شاكري شمسي با اشاره به اين مطلب كه شاخص هاي بارندگي در سال زراعي گذشته نشان مي دهد استان يزد با يك دوره هفت ساله خشكسالي روبرو بوده است افزود:‌وظيفه مسئولان و آحاد مردم ، استفاده بهينه از آب موجود است.

فرماندار يزد خاطر نشان كرد: متوليان امر در زمينه بهره وري بالاي آب ، پايين آوردن ضريب هدر رفت آب ، تغيير شيوه و الگوي آبياري در بخش كشاورزي ، جداسازي آب شرب از آب فضاي سبز و شهروندان نيز در مديريت درست مصرف آب مي بايست تلاش نمايند.

عالي ترين مقام اجرايي شهرستان يزد با اشاره به نقش زنان به عنوان مدير مؤثر در يك خانواده ابراز تصريح كرد: اميدوارم اين همايش سرآغاز باشد تا خانواده هاي يزدي با پرهيز از اسراف آب ، زمينه بهره مندي ديگر شهروندان را از آب شرب با كيفيت فراهم نمايند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان يزد نيز در اين همایش ضمن تبریک ولادت حضرت معصومه (ص) ، موضوع این گردهمایی را تجلیل از بانوان به دلیل مدیریت و مصرف صحیح آب در خانواده ی خود اعلام کرد .

علی اسلامی نقش بانوان را به عنوان مدیران اقتصادی در خانواده و جامعه , نقشی اساسی و حیاتی در راستاي مدیریت صحیح مصرف آب در خانواده معرفی کرد .

 اسلامي گفت : آگاهی بانوان از نحوه ی مدیریت هزینه ها و شناخت امکاناتی که در جامعه وجود دارد تاثیر بسیاري در بخش بهره وري كشور دارد چرا كه عمده ي مصارف در خانه و توسط خانم ها صورت مي گيرد .

اسلامی در ادامه آب را یکی از حیاتی ترین نیاز های بشر دانست و گفت : عدم وجود آب مساوی با نبودن حیات است .

وی اظهارداشت : کشور ما از لحاظ جغرافیایی در یک منطقه خشک واقع شده و میزان بارندگی درکشور ما (250ميليمتر ) يعني یک سوم ميزان جهان (750 ميليمتر ) مي باشد .

او میانگین بارندگی در استان یزد را 100 ميليمتر در سال و شهر یزد را 60 میلیمتر در سال عنوان کرد و افزود : کمبود آب در استان ما به مراتب بیشتر از سایر شهرها می باشد .

اسلامي اظهار داشت : آب شرب بيش از 400 روستاي استان به وسيله ي آب رسانی سیار انجام می شود كه يكي از دلايل اين كمبود آب ، برداشت های بی رویه و هدر دادن آب در بخش کشاورزی ، مصارف صنعتی و خانگی مي باشد .

مدير عامل شركت آب وفاضلاب استان يزد با اشاره به كيفيت آب خاطر نشان كرد : كمبود آب باعث شده است عمق چاه ها تا 300 متر برسد و اين موضوع يكي از دلايل پايين بودن كيفيت آب به حساب مي آيد .

علي اسلامي پايين بودن راندمان و بهره وري آب در بخش كشاورزي در ايران را يكي ديگر از مشكلات در بخش مصرف بهينه آب دانست .

وي ياد آور شد : در زمان هاي گذشته آب يك قنات تمام مصارف ضروري را برطرف مي كرد ولي امروزه با وجود طبيعت زندگي شهري ، اين امكان وجود ندارد پس بياييد با بی توجهی به مصرف آب حیات خود را به خطر نیاندازیم .

اسلامي در پايان بيان كرد : با رعايت الگوي مصرف و حتي با 10 درصد صرفه جويي مي توان 4 الي 5 سال بحران بي آبي را پشت سر گذاشت .