دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور:

به گزارش روابط عمومی فرمانداری یزد، "محمدحسين ملك‌احمدي" در اين ديدار ضمن تشكر از نگاه فرهنگي و مثبت اعضاي انجمن خيرين كتابخانه‌ساز استان، افزود: يكي از برترين استان‌هاي كشور به لحاظ رشد يافتگي فرهنگي و اجتماعي، استان يزد است و اين موضوع را همه كساني كه براي نخستين بار پا به اين استان مي‌گذارند، اذعان دارند.

وي تصريح كرد: استان يزد به لحاظ پتانسيل بالاي فرهنگي و نقش‌آفريني خيرين در برنامه‌هاي فرهنگي، شرايط ويژه‌اي دارد.

ملك‌احمدي با اذعان به مشكلات متعددي كه در ساختار و نحوه اداره نهاد كتابخانه‌هاي عمومي وجود دارد، اظهار داشت: البته اين مشكلات با تلاش و پيگيري قابل حل است، ولي آنچه مهم است استقلال نهاد كتابخانه‌ها با وجود همه مشكلات و كاستي‌هاست.

وي با اشاره به نقش‌آفريني خيّران در مقوله كتابخانه‌سازي گفت: خيّر لزوماً نبايد در بحث ساخت و ساز نقش‌آفريني كند، بلكه نگاه به نقش و اثر خيرين را بايد از مقوله ساخت به حوزه‌هاي ديگر نيز گسترش دهيم.

دبيركل نهاد كتابخانه‌هاي عمومي در اين خصوص افزود: خريد و تأمين منابع اعم از مكتوب و ديجيتال، يكي از بخش‌هايي است كه مي‌توان از ظرفيت خيرين در آن بخش استفاده كرد.

وي با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازي مطالعه در قشر كودك و نوجوان تصريح كرد: يكي از مواردي كه در دوره مديريت جديد به صورت جدي دنبال خواهد شد، توجه ويژه به بخش كودك كتابخانه‌ها و غني‌سازي و زيباسازي اين بخش‌هاست؛ چراكه مطالعه را تنها مي‌توان از سنين خردسالي و كودكي در فرد نهادينه كرد.

ملك‌احمدي ابراز اميدواري كرد استان يزد بتواند در زمينه توسعه فعاليت‌هاي بخش كودك پيشگام باشد و به استان شاخص كشور در اين خصوص تبديل شود.

در ابتداي اين ديدار "محمود شاكري شمسي" فرماندار يزد ضمن ابراز خرسندي از ديدار با دبيركل نهاد كتابخانه‌هاي عمومي اظهار داشت: اين ديدار، نخستين نشست بنده با مسئولان ارشد كشور در سمت فرماندار يزد است كه خوشبختانه اولين ديدار در زمينه كتابخواني و كتابخانه‌ها صورت گرفته است.

وي با انتقاد از نحوه تخصيص اعتبارات ملي به استان يزد گفت: برتر بودن استان يزد در بيشتر شاخص‌هاي كمّي سبب شده است اين استان به عنوان استاني برخوردار در كشور شناخته شود و به همين دليل هرساله ميزان تخصيص اعتبارات به يزد در سطح پاييني قرار داشته باشد.

وي خواستار توجه ويژه نهاد كتابخانه‌هاي عمومي به كتابخانه‌هاي در حال ساخت استان يزد و اختصاص بودجه‌اي براي تجهيز اين كتابخانه‌ها شد.

"محمدعلي دست‌افشان" مديرعامل انجمن خيرين كتابخانه‌ساز استان يزد نيز در اين ديدار گفت: در طول يك سال و نيم از آغاز به كار انجمن خيرين كتابخانه‌ساز يزد، حركت‌هاي خوبي براي ترغيب خيران به كتابخانه‌سازي صورت گرفته كه مهم‌ترين اقدام در اين خصوص برگزاري نخستين جشنواره تجليل از خيرين كتابخانه‌ساز يزد در سال گذشته بود.

وي تصريح كرد: با تلاش و پيگيري مديركل كتابخانه‌هاي استان و مجموعه انجمن خيرين يزد، در ابتداي سال جاري كلنگ احداث يك باب كتابخانه خيري در منطقه مريم‌آباد يزد زده شد و ساخت 3 باب كتابخانه ديگر نيز به زودي به همت خيران يزدي آغاز مي‌شود.

"محمدحسين پارسائيان" مديركل كتابخانه‌هاي عمومي يزد نيز در گزارشي از وضعيت كنوني كتابخانه‌هاي استان، به جايگاه خوب يزد در شاخص‌هاي كتابخانه‌اي اشاره كرد و افزود: البته استان يزد به لحاظ شاخص‌هاي كيفي كتابخانه‌اي در وضعيت مطلوبي به سر نمي‌برد و زيرساخت‌هاي حداقلي در بسياري از كتابخانه‌هاي استان رعايت نشده است.