فرماندار يزد اعلام كرد:

تنها نه نفر از 670 نامزد ثبت‌نام شده شوراها در یزد رد صلاحیت شدند

فرماندار یزد با اشاره به راه‌اندازی 335 شعبه اخذ رای در این شهرستان، گفت: از 670 نفر داوطلبی که در شهرستان یزد ثبت‌نام کردند 19 نفر انصراف و تنها 9 نفر رد صلاحیت شدند.

به گزارش روابط عمومي فرمانداري يزد، «مصطفی سالاری» در نشست خبری که به منظور اعلام اسامی نامزدهای تأیید صلاحیت شده شوراهای اسلامی شهر و روستای یزد برگزار شد، با اشاره به نقش رسانه‌ها در راستای ارتقای آگاهی عمومی اقشار مختلف جامعه، اظهار کرد: خبرنگاران از جمله عوامل موثر در حضور پرشور مردم در انتخابات هستند.

وی برگزاری دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستاها را تقویت کننده وحدت ملی دانست و بیان کرد: حضور پرشور مردمی در مناسبت‌های ملی و مذهبی به ویژه انتخابات پیشه‌رو نقش مهمی در تقویت پایه‌های نظام ایفا می‌کند.

فرماندار یزد مردمی بودن را از جمله ویژگی‌های انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و ادامه داد: در کل فرآیند انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا مردم حضور هستند.

سالاری در بخش دیگری از سخنان خود التزام به قانون اساسی را از جمله شاخص‌های رفتاری و اجرایی عوامل برگزار کننده انتخابات دانست و بیان کرد: بحث امانت‌داری و رعایت اصل بی‌طرفی از دیگر موارد مد نظر در برگزاری انتخابات پیشه‌رو است.

این مقام مسئول با بیان این که بسترسازی برای مشارکت حداکثری به عزمی ملی و گسترده نیاز دارد، خاطرنشان کرد: مهمترین هدف انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران جذب مشارکت عمومی در برنامه‌های مختلف است.

وی با اشاره به این که حدود 60 درصد جمعیت استان یزد در شهرستان یزد قرار دارند، تصریح کرد: 40 درصد شعب استان در یزد و 10 هزار نفر برای برگزاری انتخابات در شهرستان یزد ساماندهی می‌شوند.

فرماندار یزد گفت: 335 شعبه ثبت‌نام و اخذ رای در شهرستان یزد در نظر گرفته شده است که از این تعداد  314 شعبه شهری و 21 شعبه روستایی هستند، که 317 شعبه آنها ثابت و 18 شعبه سیار هستند.

رییس هئیت اجرایی ستاد انتخابات شهرستان یزد با بیان این که 41 شعبه شهرستان یزد ویژه بانوان است، اظهار کرد: از 670 نفر داوطلبی که در شهرستان یزد ثبت‌نام کردند در نهایت 661 نفر تأیید صلاحیت شدند كه تاكنون با توجه به انصراف 19 داوطلب تا امروز 642 نفر به عنوان نامزد انتخابات پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستا مي باشند.

وي افزود: در شهر یزد از 389 نفر ثبت‌نام شده دو نفر رد صلاحیت، در شهر حمیدیا از 44 نفرثبت‌نام شده یک نفر رد صلاحیت شده و در دو شهر شاهدیه و زارچ 100 درصد ثبت‌نام کنندگان تأیید صلاحیت شدند.

سالاري در پايان با بیان این که رد صلاحیت داوطلبین عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا طبق قانون انجام شده است، گفت: محکومیت قضایی و عدم ارائه مدارک تحصیلی لازم از جمله دلایل عدم تأیید صلاحیت‌ها بوده است.