199

نشست مشترک انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد برگزار شد

نشست مشترک انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد برگزار شد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری یزد و به نقل از روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی یزد، نشست مشترک انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرهای یزد، شاهدیه، حمیدیا و زارج از توابع شهرستان یزد پیش از ظهر شنبه 20 شهریور به ریاست سیدمحمد رستگاری، فرماندار یزد و جمعی از اعضای این انجمن‌ها در سالن جلسات کتابخانه مرکزی یزد برگزار شد.
فرماندار یزد در این نشست با ابراز خرسندی از راه‌اندازی کتابخانه مرکزی یزد که از بزرگ‌ترین زیرساخت‌های فرهنگی استان است، بیان داشت: در کنار لطف و پیگیری ویژه دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و معاونان وی و اختصاص بودجه قابل‌توجه برای تکمیل و تجهیز این پروژه نیمه‌تمام، شاهد همت مدیرکل کتابخانه‌های عمومی یزد و حمایت مسئولان ارشد استان بودیم که در تکمیل پروژه کمک شایانی کرد.
رستگاری گفت: از دیگر پروژه‌های در حال انجام در حوزه کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد، پروژه بهسازی کتابخانه شهدای شاهدیه است که با حمایت ویژه مادی و معنوی شهرداری و شورای شهر شاهدیه، پیشرفت قایل توجهی داشته و فرمانداری نیز تلاش خواهد کرد با افزایش بودجه تملک دارایی‌های کتابخانه‌ها، بودجه لازم برای تکمیل کتابخانه را اختصاص دهد.
وی در خصوص ساخت کتابخانه شهید بابایی زارچ نیز گفت: در این پروژه که توسط سازمان راه و شهرسازی استان در حال احداث است، تاکنون بیش از 11 میلیارد ریال هزینه شده و برای تکمیل آن نیز هزینه‌ای بالغ بر 35 میلیارد ریال دیگر لازم است که با پیگیری‌های صورت گرفته، بخشی از این بودجه برای سال جاری اختصاص یافته است.
فرماندار یزد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در شرایط کنونی که روند واکسیناسیون عمومی تسریع شده دیگر موافق تعطیلی کتابخانه‌ها نیستیم، اظهار داشت: در شرایط جدید باید با مدیریت هوشمند و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، بخش امانت و سالن مطالعه کتابخانه‌ها در همه شراییط کرونایی دایر باشد تا مردم بتوانند ایام محدودیت‌های کرونایی را با کتاب و مطالعه بگذرانند و بر دانش و آگاهی خود بیفزایند.
رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد نیز در این نشست گفت: روزگاری اتمام و راه‌انداری کتابخانه‌ مرکزی جزو رؤیاهای مردم و مسئولان یزدی بود که با دلسوزی و عنایت ویژه دبیرکل نهاد کتابخانه‌های کشور، این رؤیا پس از 25 سال محقق شد و امروز شاهد بهره‌برداری از این پروژه عظیم فرهنگی در استان هستیم.
وی با قدردانی از شهرداران مناطق مختلف استان و شهرستان یزد، بیان داشت: اکثر شهرداران شهرهای مختلف استان همواره در پرداخت نیم‌درصد سهم کتابخانه‌ها، منظم و دقیق عمل کرده‌اند و برخی شهرداری‌ها نیز فراتر از تکلیف قانونی خود عمل کرده و با پرداخت مبلغ بیشتر، به توسعه زیرساخت‌های کتابخانه‌ای و فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه‌ها کمک کرده‌اند.
دوست فاطمی‌ها با بیان اینکه با آبادانی کتابخانه‌ها، شهرها و روستاها نیز آباد می‌شوند، گفت: درخواستی که از فرمانداری یزد داریم این است که چون همیشه با تخصیص بودجه تملک و دارایی‌ مناسب به کتابخانه‌ها، به توسعه و آبادانی هرچه بیشتر این بناهای فرهنگی کمک کنند تا بتوانیم پروژه‌های در حال احداث و بهسازی در این شهرستان را هرچه سریع‌تر تکمیل کنیم.
محسن رفیعی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد نیز در ابتدای این نشست، گزارشی از وضعیت کتابخانه‌های شهرستان و فعالیت‌های فرهنگی انجام شده در ایام کرونا ارائه کرد.
وی به برگزاری پرشور یازدهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان یزد نیز اشاره کرد و گفت: در این دوره از جشنواره که به دلیل شیوع کرونا، به صورت مجازی برگزار می‌شود، شاهد استقبال خوب شهروندان شهرستان یزد در سه رده سنی کودک، نوجوان و بزرگسال بوده‌ایم و امیدواریم تا پایان مهلت شرکت در جشنواره که اول آبان‌ماه خواهد بود، شاهد مشارکت چشمگیر یزدی‌ها همچون دوره‌های گذشته جشنواره باشیم.
وی همچنین از مسئولان آموزش و پرورش شهرستان خواست در برگزاری هرچه باشکوه تر جشنواره کتابخوانی رضوی و تسهیل حضور دانش‌آموزان در این جشنواره با اداره کتابخانه‌های عمومی همکاری و تعامل داشته باشند.
در این نشست همچنین جمعی از اعضای انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد به بیان دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود پرداختند.
در این جلسه همچنین مقرر شد با توجه به تسریع در واکسناسیون عمومی، کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد در تمامی وضعیت‌های کرونایی دایر باشند و به ارائه خدمات با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بپردازند.
با توجه به افتتاح کتابخانه مرکزی و بالابودن هزینه‌های تعمیر و نگهداری این کتابخانه، مقرر شد افزایش میزان اعتبار تملک و دارایی اداره کتابخانه‌ها به منظور تعمیر و تجهیز کتابخانه‌های عمومی در دستور کار قرار گیرد.
بازگشایی کتابخانه‌های عمومی واقع در پارک‌ها و بوستان‌های شهرداری همچون سایر کتابخانه‌های سطح شهر با توجه ضرورت استفاده مردم  از خدمات کتابخانه‌ای، از دیگر مصوبات این جلسه بود.
با تصویب اعضای انجمن همچنین مقرر شد شهرداری یزد با عنایت به مصوبه شورای اسلامی شهر یزد درخصوص خرید 3 میلیارد ریال کتاب از محل اعتبارات شهرداری (خارج از نیم درصد)، نسبت به خرید کتاب براساس لیست پیشنهادی اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان اقدام کند.
در بخش پایانی این جلسه همچنین از محمدحسین پاکدل، بخشدار مرکزی یزد به دلیل کمک ویژه به بهسازی کتابخانه روستایی مسعود دهقانی روستای محمدآباد تقدیر شد.
گفتنی است پیش از آغاز این نشست، اعضای انجمن‌های کتابخانه‌های شهرستان یزد از بخش‌های کتابخانه مرکزی یزد دیدن کردند.

نوشته شده توسط فرمانداری یزد

دیدگاه ها

أضف تعليقات

اخبار مرتبط

لا توجد مناسبات.