فرماندار يزد:

بیش از 83 درصد واجدان شرایط شهرستان یزد در انتخابات شرکت کردند

فرماندار يزد گفت: بیش از 83 درصد واجدان شرایط رای دادن در شهرستان یزد در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا شرکت کردند.

به گزارش روابط عمومي فرمانداري يزد، مصطفی سالاری روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران فعال در اتاق خبر ستاد انتخابات شهرستان یزد افزود: براساس جمعیت حدود 660 هزار نفری شهرستان یزد 698/390هزار نفر واجد شرایط رای دادن بودند که در انتخابات 29 اردیبهشت ماه 83.4 درصد در انتخابات شرکت کردند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه جانمایی و توزیع شعب شهرستان یزد از 6 ماه قبل انجام شده بوده لذا با افزایش 40 شعبه به تعداد پیش بینی های اولیه 335 شعبه ثبت نام و اخذ رای برای انتخابات در این شهرستان در نظر گرفته شد.

رئیس ستاد انتخابات شهرستان یزد گفت: این اقدام باعث شد مشکلاتی مانند تراکم جمعیت در شعب یا کمبود تعرفه در شهرستان یزد ایجاد نشود .

سالاری اظهار داشت: از لحاظ ثبت نام داوطلبان در انتخابات شوراها در شهرستان یزد افزایش 51 درصدی را شاهد بودیم که با توجه به آمار نهايي ثبت نام بانوان در شهرستان يزد 163 درصد رشد داشت.

وی ادامه داد: بررسی صلاحیت داوطلبان نیز مطابق مر قانون انجام شد و بر مبنای استعلام از چهار مرجع قانونی دادگستری، ناجا، ثبت احوال و اطلاعات انجام شد.

رئیس ستاد انتخابات شهرستان یزد گفت: جلسات مشترک هیات اجرایی و نظارت به صورت مستمر برگزار و تایید صلاحیت ها براساس قانون باعث دلگرمی و پشتوانه برای کاندیداها و افزایش مشارکت حداکثری شد.

وی ادامه داد: فضای رقابتی با شور و نشاط در مدت قانونی تبلیغات حاکم بود و البته برخی تخلفات نیز وجود داشت که به دلیل عدم صراحت قانون امکان ورود وجود نداشت مثلا در رابطه با استفاده از فتوشاپ در عکس داوطلبان با توجه به اینکه قانون پیش بینی لازم را نداشته لذا به عنوان آسیب به ستاد انتخابات کشور اطلاع رسانی می شود تا برای انتخابات آینده در این زمینه تصمیم گیری شود.

رئیس ستاد انتخابات شهرستان یزد گفت: نقش رسانه ها در همه انتخابات ها مهم است و در انتخابت 29 اردیبهشت 96 نیز فعالیت رسانه ها بویژه رسانه های مجازی در ایجاد شور و نشاط در انتخابات بی بدیل بود.

سالاری در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص رسيدگي به شكايات داوطلبان انتخابات شوراهاي اسلامي شهر گفت:بعد از اعلام نتایج، داوطلبان فرصت داشتند طي دو روز شكايات خود را مستند به هيأت اجرايي اعلام نمايند كه با توجه به جمع بندي 76 شکایت واصل شد که 56 فقره آن مربوط به شهر یزد بود.

فرماندار یزد ادامه داد: همچنین در شهر حمیديا ا3 مورد، زارچ 12 مورد و شاهدیه 5 مورد شکایت وارد و در روز چهارم خرداد درنشستی 5 ساعته با حضور هیات اجرایی و نظارت شهرستان مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت.

وی افزود: برخی از این شکایات در مورد مباحث تبلیغات، شهرداری ها بود كه به مراجع ذيربط انعكاس داده شده است و ساير درخواست ها نيز با توجه به موارد اعلامي با تصمیم هیات اجرایی و نظارت تعدادی از شعب بصورت تصادفي از مناطق مختلف مورد بازشماری قرار گرفت.

رییس ستاد انتخابات شهرستان یزد با اعلام اينكه نتيجه انتخابات توسط هيأت اجرايي و هيأت نظارت شهرستان مورد تأييد قرار گرفته است گفت: با توجه به شبهه ای که در فضای مجازی مبنی بر عدم اعلام آراء به تفکیک صندوق ها اعلام شده، طبق قانون بعد از تایید نهایی توسط هیات نظارت استان که  بمدت 15 روز مهلت دارند ، فرمانداری مجاز به اعلام اطلاعات به نامزدهاي متقاضي مي باشد.

فرماندار یزد ادامه داد: در شهر یزد شکایات وارده مورد بررسی قرار گرفت و با تصمیم هیات نظارت و اجرایی 6 صندوق مورد بازشماری آرا قرار گرفت که در نهایت تغییري در نتیجه انتخابات نداشت.

سالاری افزود: در شهر حمیدیا 3 شکایت و زارچ 4 شکایت و شاهدیه 5 فقره شکایت نامزدها مورد بررسی قرار گرفت و با تصمیم هیات نظارت و اجرایی انتخابات شهرستان یزد تعدادی از صندوق ها بررسی و بازشماری شد که در نهایت تغییری در نتیجه انتخابات نداشت و لذا انتخابات شوراهای اسلامي شهرهاي شهرستان توسط هیات نظارت و اجرایی شهرستان یزد مورد تایید قرار گرفت.

لازم بذكر است انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري در شهرستان يزد نيز پس از انتخابات مورد تأييد هيأت محترم نظارت شوراي نگهبان استان قرار گرفته و در نهايت نيز سه شنبه 9 ارديبهشت ماه توسط شورا نگهبان اين انتخابات بصورت سراسري تأييد گرديد.