شناسه : 157846078

یزد آماده پذیرایی از گردشگران مذهبی از سراسر جهان


معاون برنامه ريزي وتوسعه فرمانداری يزد گفت: شهرستان یزد تمهیدات لازم برای حضور گردشگران مذهبی از سراسر ایران و جهان را اندیشیده است.

معاون برنامه ريزي وتوسعه فرماندار يزد گفت: شهرستان یزد تمهیدات لازم برای حضور گردشگران مذهبی از سراسر ایران و جهان را اندیشیده است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری یزد:مهدی حاج حيدري معاون برنامه ريزي وتوسعه فرمانداری يزد در  جلسه ستاد خدمات سفر شهرستان یزد گفت: مساجد،  تکایا و مساجدی که قابلیت جذب و استقرار گردشگران خارجی را دارند باید به  اداره کل میراث فرهنگی استان مراجعه کنند تا از سوی میراث فرهنگی جهت میزبانی از گردشگران به دستگاه های امنیتی معرفی شوند.

حاج حيدري افزود: برای آگاهی بیشتر گردشگران خارجی از آداب و رسوم و شیوه عزاداری مردم استان یزد، بنرهایی از سوی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری، سازمان تبلیغات اسلامی و کمیته گردشگری، مذهبی به سه زبان انگلیسی، عربی و فارسی در سطح شهرستان یزد نصب می شود.

وی به ضرورت ساماندهی خانه های مسافر و گردشگر در یزد اشاره و تصریح کرد: موضوع نظارت قانونی  بر فعالیت خانه های مسافر یزد مدت هاست که مطرح می شود اما امسال به صورت جدی این موضوع در حال پیگیری است به طوریکه هفته گذشته بازدید هایی از واحد های اقامتی و گردشگری فاقد مجوز صورت گرفت و به متولیان این اماکن به صورت جدی برخورد شد.

این مسئول با بیان اینکه  از نیمه شهریور ماه دور جدید مسافرت آغاز می شود، خاطرنشان کرد: ساماندهی روشنایی معابر، لکه گیری کوچه پس کوچه ها و خانه های بافت تاریخی، جمع آوری بنر هایی متناسب با فضای شهری و کاهش مجوزهای ساخت و ساز در فصل هایی که یزد میزبان گردشگران بیشتری نسبت به سایر فصول است از جمله برنامه های آمادگی یزد برای استقبال از مسافران و گردشگران است.

هما خورشیدی سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد گفت: در سال گذشته بیش از 1200 گردشگری خارجی از 22 کشور  جهان در قالب گروه های گردشگری مذهبی به محفل های عزاداری ماه محرم شرکت کردند که این آمار نسبت به سال96 افزایش 35 درصدی داشته است.

خورشیدی با بیان اینکه فعالیت های مربوط به جذب گردشگران خارجی در آیین های عزاداری از 15 سال پیش در استان یزد آغاز شده است، افزود: کمیته گردشگری مذهبی- استان یزد برای اولین بار در کشور با هدف مقابله با تبلیغ ایران و اسلام‌هراسی در رسانه‌های غربی در سال ٩۵ مشغول به فعالیت شد.

وی با اشاره به تاثیر حضور گردشگران خارجی در آیین های مذهبی و عزاداری شیعیان، خاطرنشان کرد: گردشگران با حضور دراین آیین ها علاوه بر تماشای عشق و اردات مردم ایران به ائمه اطهار و به ویژه سید و سالار شهیدان امام حسین (ع)، با توضیحاتی که راهنمایان گردشگری به آن ها ارائه می دهند به فلسفه بزرگداشت این آیین ها پی خواهند برد.

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد ادامه داد: گردشگران خارجی که در این مراسم‌های شرکت می‌کنند به عنوان سفیر فرهنگی ایران به کشور خود باز می‌گردند و نگرش مردم کشور خود را نیز نسبت به فرهنگ و مردم ایران تغییر می‌دهند.

خورشیدی همچنین از افتتاح ساختمان پلیس توریست در یزد خبرداد و گفت: این ساختمان پنجم مهرماه همزمان با روز جهانی جهانگردی در محله شاه ابوالقاسم یزد افتتاح می شود.


آدرس کوتاه :