شناسه : 85627355
فرماندار يزد:

کوره‌های دستي آجرپزي تا سال 97 تعطيل می‌شوند


فرماندار يزد با تشريح اقدامات صورت گرفته در راستاي ساماندهي کوره‌های آجرپزي شهر يزد اظهار داشت: طبق تفاهمي كه با صنف فخار و صاحبان اين صنعت صورت گرفته است همه کوره‌ها تا پايان سال 97 تعطيل و يا به فنّاوری روز مجهز می‌شوند و به پهنه‌های مشخص‌شده انتقال می‌یابند.

به گزارش روابط عمومي فرمانداري يزد، «مصطفي سالاري» در گفتگوي تلفني با برنامه رصد شبكه تابان با اشاره به همكاري مطلوب صنف فخار و صاحبان کوره‌هاي آجرپزي در بحث كاهش آلايندگي هوا تأکید كرد: در حوزه کوره‌هاي دستي با تمهيداتي كه در نظر گرفته شد بخش اعظمي از اين کوره‌ها به سوخت گاز مجهز شدند تا به نسبت استفاده از سوخت مازوت و گازوييل از آلايندگي كمتري برخوردار باشند.
وي بابیان اينكه بخش ديگري از کوره‌هاي دستي به سبب قطع سوخت مازوت و بخشي به دليل عدم رعايت قوانين محيط زيستي تعطیل‌شده‌اند؛ خاطرنشان كرد: با گازسوز شدن کوره‌ها فرصتي به اين صنف داده شد تا علاوه بر كاهش آلايندگي نسبت به تغيير فنّاوری يا تغيير كاربري تا سال 97 اقدام كنند.
سالاري با اشاره به اينكه کوره‌هاي فشاري نيز به‌صورت صددرصدی به گاز متصل شده‌اند؛ خاطرنشان كرد: 80 درصد کوره‌هاي فشاري ضمن تغيير سوخت به فیلترهای كاهش آلايندگي مجهز شده‌اند كه اين اقدام تأثیر بسزايي در كاهش آلودگي اين صنعت داشته است.
عالی‌ترین مقام اجرايي شهرستان يزد بابیان اينكه دولت تدبير و اميد در بحث محیط‌زیست كه رابطه مستقيم با سلامت مردم دارد جدي و قاطعانه عمل می‌کند؛ عنوان داشت: ممكن است بعضاً تخلفاتي در بخش استفاده از سوخت‌های متفرقه براي توليد در کوره‌هاي استفاده شود اما همشهريان گرامي مطمئن باشند كه با نظارت‌هایی كه در حال انجام است این‌گونه اقدامات شناسايي و با متخلفين برخورد قانوني صورت خواهد گرفت.
فرمانداري يزد در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اينكه اقدامات محيط زيستي دولت در ساماندهي كوره خلاصه نشده است؛ تأکید كرد: احداث 700 هكتار كمربند سبز و افزايش فضاي سبز شهري دو نمونه از اقداماتي بوده است كه به‌منظور مقابله با آلودگی‌های زیست‌محیطی صورت گرفته است.
سالاري در پايان خاطرنشان كرد: اقدامات اصلاحي در حوزه محیط‌زیست صرفاً با همكاري تمامي دستگاه‌های اجرايي محقق می‌شود كه لازم است از تلاش‌های همكارانمان در سازمان حفاظت محیط‌زیست، شركت گاز، صنعت، معدن،تجارت و منابع طبيعي تقدير و تشكر كرد.
گفتني است برنامه رصد با موضوع آلودگي هوا در شهر يزد توليد و به‌صورت زنده به سمع و نظر بينندگان شبكه تابان رسيد.
 آدرس کوتاه :