شناسه : 160022079

کتابخانه عمومی رسالت شهید یزد مرمت و بازگشایی می‌شود


با تصویب انجمن کتابخانه‌های عمومی شهر یزد، مقرر شد ساختمان فعلی کتابخانه عمومی رسالت شهید واقع در محله سیدگلسرخ یزد در اختیار نهاد کتابخانه‌ها بماند و پس از مرمت فضای داخلی، در آینده‌ای نزدیک بازگشایی شود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری یزد و به نقل از اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد، پنجمین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهر یزد ظهر شنبه 20 دی‌ماه به ریاست سیدمحمد رستگاری، فرماندار و با حضور غلامعلی سفید، رئیس شورای شهر یزد؛ عباس ملازینلی، مدیرعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری؛ رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان و جمعی از اعضای انجمن در محل کتابخانه عمومی «رسالت شهید» یزد برگزار شد.
فرماندار یزد در این جلسه با اشاره به بازدید خود از بخش‌های مختلف کتابخانه مرکزی یزد، گفت: خرسندیم که پس از سال‌ها انتظار شاهد اتمام پروژه کتابخانه مرکزی هستیم و این امر با حمایت ویژه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و همدلی مسئولان استان به نتیجه رسید.
رستگاری در خصوص وضعیت ساختمان کتابخانه رسالت شهید یزد نیز بیان داشت: این کتابخانه حدود دو سال پیش با توجه به مشکلات عمرانی و احتمال تخریب بخش‌هایی از ساختمان و بروز حادثه برای کتابداران و اعضا، با اعلام رسمی اداره کتابخانه‌های عمومی به صورت موقت تعطیل شد ولی امکان مرمت آن فراهم نشد.
وی افزود: پس از تعطیلی موقت کتابخانه‌، این شائبه ایجاد شد که نهاد کتابخانه‌ها دیگر تمایلی برای حفظ این کتابخانه ندارد و به همین خاطر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار واگذاری کتابخانه به آن اداره کل شد. ولی پس از این درخواست، نهاد کتابخانه‌های عمومی به صورت رسمی اعلام کرد تعطیلی موقت کتابخانه، به معنای اعلام عدم نیاز نبوده و تصمیم قطعی این نهاد، مرمت کتابخانه و بازگشایی آن است.
فرماندار یزد تصریح کرد: با توجه به اینکه در این منطقه از شهر کتابخانه دیگری وجود ندارد و تقاضای اهالی محل، حفظ این فضا و راه‌اندازی مجدد کتابخانه است، مقرر شد جلسه حاضر انجمن کتابخانه‌های عمومی شهر یزد به موضوع کتابخانه رسالت شهید اختصاص یابد تا بتوان تصمیم نهایی برای مرمت و بازگشایی آن گرفته شود.
رستگاری همچنین در بخش پایانی سخنان خود به موضوع کتابخانه شهید بابایی زارچ اشاره کرد و گفت: در تلاش هستیم با اختصاص بودجه لازم، روند تکمیل این کتابخانه را تسریع کنیم که در این راستا جلساتی با سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خواهیم داشت تا بودجه لازم برای تکمیل پروژه اختصاص یابد.
رقیه دوست فاطمی‌ها، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان یزد نیز در این جلسه با قدردانی از حمایت‌های ویژه فرمانداری از پروژه‌های عمرانی اداره کتابخانه‌های یزد و اختصاص بودجه مطلوب برای پیشرفت کمی و کیفی وضعیت کتابخانه‌ها، خواستار افزایش قابل توجه بودجه تلک و دارایی اداره کتابخانه‌ها با توجه به افزوده شدن کتابخانه مرکزی به سرانه کتابخانه‌ای شهرستان شد.
محسن رفیعی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان یزد نیز در ابتدای این جلسه با ارائه گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های اداره متبوع خود، بیان داشت: در سال جاری به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی اجباری کتابخانه‌ها در چند بازه زمانی، کتابداران شهرستان فعالیت‌های فرهنگی و ترویجی خود را به صورت جدی در فضای مجازی استمرار بخشیدند و شاهد اتفاقات مثبتی در این بخش بودیم.
وی در خصوص اجرای طرح «پیک کتاب» نیز گفت: با توجه به مشکلاتی که به دلیل شیوع کرونا و محدود شدن خدمات فیزیکی کتابخانه‌ها پیش آمد، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور اقدام به اجرای طرح «پیک کتاب» برای تحویل کتاب‌های موردنیاز اعضا درب منزل آنها کرده است که در شهرستان یزد این طرح در گام نخست با محوریت کتابخانه امام علی(ع) اجرا خواهد شد.
رفیعی خاطرنشان کرد: جزئیات و نحوه اجرای طرح پیک کتاب در آینده‌ای نزدیک اطلاع‌رسانی خواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات تعمیراتی در کتابخانه رسالت شهید اشاره کرد و گفت: با همکاری کارشناسان میراث فرهنگی شهرستان یزد، در گام نخست عملیات موریانه‌زدایی از بخش‌های کتابخانه صورت گرفت که شامل کف، بدنه و درب‌های چوبی کتابخانه بوده است و با تمهیدات صورت گرفته، این مشکل به صورت ریشه‌ای حل شد.
رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی یزد با اشاره به نیاز مبرم منطقه سیدگلسرخ به کتابخانه و لزوم حفظ ساختمان فعلی کتابخانه رسالت شهید، خواستار تعامل ادارات مرتبط برای مرمت اساسی ساختمان و راه‌اندازی مجدد آن شد.

رفیعی همچنین از مجموعه شهرداری یزد خواست در پروژه جداره‌سازی و کف‌سازی کوچه منتهی به کتابخانه نیز با این اداره همکاری داشته باشد.
پنجمین جلسه انجمن کتابانه‌های عمومی شهر یزد با مصوباتی نیز همراه بود.
تنظیم تفاهم‌نامه همکاری بین اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان و سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری یزد برای رونق فعالیت‌های فرهنگی در منطقه سیدگلسرخ با محوریت کتابخانه رسالت شهید، حفظ کاربری ساختمان کتابخانه رسالت شهید و استمرار مدیریت اداره کتابخانه عمومی بر این فضا، ارائه طرح مرمت و زیباسازی فضای کتابخانه برای بهره‌برداری مجدد از کتابخانه رسالت شهید با همکاری سازمان میراث فرهنگی و شهرداری یزد و اجرای پروژه کف‌سازی و بدنه‌سازی کوچه منتهی به کتابخانه رسالت شهید توسط شهرداری، از مهم‌ترین مصوبات ای جلسه بود.
در پایان جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهر یزد، لوح سپاس استاندار یزد به سیدمحمد رستگاری به عنوان فرماندار و رئیس انجمن برتر شهرستان در سال 99 به وی اهدا شد.
اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی شهر یزد همچنین از بخش‌های مختلف کتابخانه رسالت شهید نیز دیدن کردند.


آدرس کوتاه :