شناسه : 159742170
فرماندار یزد:

نکات بهداشتی را رعایت نکنیم فاجعه‌ای انسانی در انتظار ما خواهد بود


فرماندار یزد گفت: علیرغم اینکه در روزهای اخیر شاهد کاهش آمار مراجعه‌کنندگان کرونایی به مراکز درمانی یزد هستیم اما اگر قرنطینه خانگی و استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی ادامه پیدا نکند وضعیتی به مراتب بدتر از قبل و فاجعه انسانی را در موج چهارم خواهیم داشت.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری یزد:سیدمحمد رستگاری سه‌شنبه شب در مراسم آغاز بکار قرارگاه طرح محله محور مقابله با کرونا در شهر شاهدیه افزود: هر چند شاهد کاهش محسوس مراجعه کنندگان به مراکز درمانی هستیم اما اگر این روند که بسیار شکننده است، ادامه پیدا نکند و کوچکترین غفلتی را انجام دهیم مجددا به حالت سه هفته پیش و بلکه بسیار شدیدتر برخواهیم گشت.
وی ادامه داد: اگر غفلت شود فاجعه در انتظار ما خواهد بود چون در حال حاضر متاسفانه کانون تولید بیماری به خانواده‌ها منتقل شده و کرونا به الگوی خانوادگی منتقل و در خانواده‌ها دور می‌زند و اگر کنترل و فاصله گذاری اجتماعی و اعمال محدودیت‌های انجام شده، ادامه پیدا نکند وضعیت قابل کنترل نخواهد بود.
عضو ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونای استان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه فعالیت قرارگاه‌های محله ای که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز بوده در دستور کار ستاد استانی و شهرستانی یزد قرار دارد گفت: شهر شاهدیه به عنوان دهمین حوزه و قرارگاه محله ای آغاز فعالیت خواهد کرد و دو منطقه بخش مرکزی و زارچ نیز در پایان این چرخه قرار دارد.
رییس ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای شهرستان یزد افزود: عمده فعالیت این قرارگاه‌های محله ای که با محوریت پایگاه‌های بسیج و حضور دستگاه‌های مختلف بهداشتی و خدماتی بویژه استفاده از پتانسیل محله ای فعالیت خواهند داشت، کنترل بیماری و آموزش و همچنین حمایت از خانواده هایی  است که درگیر کرونا شده اند.
این مسئول  ادامه داد: در مقابله با کرونا  سه بخش کادر درمان، اقشار مختلف و محلات فعالیت دارند و در بخش اول دارای کادر درمان متبحر در کشور هستیم و در بخش دوم عموم اقشار مختلف و بویژه اصناف همکاری خود را در اجرای محدودیت‌ها و حمایت از فعالیت‌های انجام شده، به صورت خیری داشتند و در مرحله سوم محله محوری اجرا می‌شود که هدف‌مندی فعالیت‌ها را هر چه بیشتر شاهد خواهیم بود.
فرماندار یزد گفت: مردم محوری و اتکا به توانایی محلات و پایگاه های مقاومت و استفاده از ظرفیت هیئت‌های مذهبی و روحانیون و معتمد محلی بتواند  نقش مهمی در پیگیری و مقابله با کرونا و همچنین کنترل آن در هر محله داشته باشد و هدف پیشگیری از شیوع کرونا و جلوگیری از بیماری های خانه به خانه است.
فرماندار شهرستان یزد با اشاره به اینکه راهکارهای قانونی نیز برای این قرارگاه‌ها در نظر گرفته شده گفت: شخصی که درگیر کرونا می‌شود باید حداقل ۱۴ روز تردد نداشته باشد و لذا الزامات قانونی نیز برای این اقدامات انجام خواهد شد البته در مرحله اول پیشگیری و قرنطینه با همکاری قرارگاه‌های محله ای در اولویت قرار دارد و سپس آموزش و حمایت از درگیرشدگان بیماری کرونا انجام خواهد شد.
سید محمد رستگاری اظهار داشت: متاسفانه در موج سوم وضعیت استان یزد فوق بحرانی شد و علی رغم اینکه کادر درمان با تمام توان خود انجام وظیفه کردند اما شاهد از دست دادن عزیزان زیادی در خانواده های مختلف هستیم لذا اکنون که با رعایت محدویت‌های شدید شاهد کاهش مراجعه کنندگان و مراکز درمانی هستیم باید این وضعیت کماکان ادامه پیدا کند و اگر خدای نکرده غفلت صورت گیرد امکان هر گونه فاجعه ای وجود دارد.
در پایان این نشست مسئولان کمیته‌های مختف قرارگاه محله محور شهر شاهدیه معرفی شدند.


آدرس کوتاه :