شناسه : 157910906

موضوع مدیریت پساب های صنعتی و خانگی روی میز فرماندار یزد


اهمیت بالای مدیریت صحیح پساب های صنعتی و خانگی یزد باعث شد تا این موضوع در نشست هم اندیشی برخی از فرهیختگان و اساتید دانشگاه مطرح و در مورد آن بحث و تبادل نظر شود.

اهمیت بالای  مدیریت صحیح پساب های صنعتی و خانگی یزد باعث شد تا این موضوع در نشست هم اندیشی برخی از فرهیختگان و اساتید دانشگاه مطرح و در مورد آن بحث و تبادل نظر شود.

سید محمد رستگاری فرماندار یزددرنشست هم اندیشی برخی از فرهیختگان و اساتید دانشگاه که در دفتر فرمانداریزد برگزار شد  گفت: تصفیه خانه شهر شاهدیه به دلیل ایجاد بوی نامطبوع و تجمع  حشره هاي موذي در این منطقه  باعث  نارضایتی مردم این منطقه شده بود که اقدامات عملی و جدی در راستای برطرف کردن این مشکلات صورت گرفته شده است.

فرماندار یزد افزود: عدم استفاده از پساب، سبب ایجاد کانون پشه در این منطقه و بروز معضلاتی برای شهروندانی که در نزدیکی تصفیه‌خانه زندگی می کنند، شده بود.

درادامه دکتر سید احمد میرباقری استاد دانشکده عمران دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي و دانشکده محیط زیست و انرژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران بیان داشت: استان یزد دو مشکل اساسی از جمله کم آبی  و مشکلات محیط زیستی دارد که مشکلات حوزه محیط زیست از کم آبی این استان مهم تر تلقی می شود.

وی با بیان اینکه در کشور ما به صورت بی رویه آب مصرف و تبدیل به فاضلاب می شود، افزود: در اکثر کشور های دنیا قوانینی وجود دارد که بر اساس آن هیچ صنعتی اجازه آلودگی محیط زیست و رها سازی فاضلاب تولیدی به طبیعت را ندارد بلکه صنایع باید فاضلاب تولید شده را در سه مرحله تصفیه و آب تصفیه شده را به صنعت باز گردانند.

دکتر میرباقری خاطرنشان کرد: در واقع طبق این قانون به کارخانه صنعتی تنها 10-15 درصد آب اولیه داده می شود و این کارخانه باید 80 درصد باقی مانده آب مورد نیاز خود را از پساب های تصفیه شده تامین کند.

میرباقری اظهارداشت: با توجه به اینکه استفاده از پساب های تصفیه شده در صنعت در کشور انجام نمی گیرد استان یزد می تواند به عنوان پایلوت کشوری برای اجرای این قانون پیشگام شود و صنایع را ملزم به اجرای قانون استفاده از پساب های تصفیه شده تولیدی خود کارخانه کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه یک تصفیه خانه استاندارد هیچگونه بویی ایجاد نمی کند، تصریح کرد: در یکی از  مناطق تهران یک تصفیه خانه  در یک منطقه  به صورت اصولی طراحی شده است و تمام فرآیندهای آن متناسب با استاندارد های روز انجام می شود، این درحالی است که حتی ساکنان منطقه از وجود تصفیه خانه در این منطقه بی خبرند.

دکتر میرباقری به ضرورت تصفیه هوای خروجی از کارخانه ها اشاره و خاطرنشان کرد: در صورتیکه وجو آلاینده ها در هوا و بارش باران، باران اسیدی شده و پس از رسیدن این باران اسیدی به زمین، آلاینده ها وارد منابع آب آشامیدنی و محیط زیست می شود.

وی با بیان اینکه هیچ چیز مهمتر از سلامتی مردم نیست، تصریح کرد: با صنایع آلوده کننده محیط زیست باید با قاطعیت برخورد شود چراکه منشاء بسیاری از سرطان ها همین آلودگی ها و فلزات سنگین ناشی از فعالیت صنایع است.


آدرس کوتاه :