به گزارش خبرنگار ايرنا ، در اين مراسم معنوي كه نماينده خبرگان رهبري ، استاندار ، خانواده هاي مكرم شاهد و ايثار ، نماينده مجلس شوراي اسلامي ، مديران اجرايي و اقشار مختلف مردم ولايتمدار حضور داشتند ، ياد و خاطره شهيد محراب حضرت آيت الله صدوقي (ره) و شهداي دهم فروردين سال 57 يزد گرامي داشته شد .
مدرس حوزه و دانشگاه گفت: دهم فروردين يزد به عنوان يك روز سرنوشت ساز ، اوج عزت و ولايتمداري مردمان اين ديار را نشان داد .
حجت الاسلام والمسملين ' حسينعلي راشد يزدي ' افزود: مردم يزد با هدايت هاي شهيد صدوقي (ره) و به ياد شهداي تبريز در جهت تحقق اهداف امام راحل عظيم الشان (ره) حماسه آفريدند.
وي با تأكيد بر اينكه مردم يزد با حضور در صحنه دفاع از اسلام و قرآن و اهداف امام بزرگوار نام خود را ر تاريخ انقلاب اسلامي ماندگار نمودند ،تصريح كرد: روز دهم فروردين يك روز تاريخي و بزرگي است كه در تاريخ انقلاب اسلامي ما تا قيام قيامت جاودانه است .
راشد يزدي با اشاره به تاريخ اسلام و حوادث انقلاب اسلامي به موضوع عبرت آموزي و درس گفتن از حوادث اشاره نمود و افزود: همه مردم و مسئولان بابد همواره از حوادث و رويدادهاي گذشته درس بگيرند و در جهت اهداف عاليه نظام اسلامي تلاش كنند.
اين روحاني برجسته يزد همچنين به نقش سومين شهيد محراب در تاريخ انقلاب اسلامي و بخصوص در يزد و روز دهم فروردين اشاره و يادآور شد: مردم مومن يزد با راهنمايي ها و هدايت هاي شهيد صدوقي(ره) در جهت تحقق اهداف امام(ره) و آرمان هاي انقلاب حركت كردند .
وي گفت: اين شهيد بزرگوار و چهار شهيد دهم فروردين يزد حق بزرگي بر گردن نظام و انقلاب دارند و همه بايد در جهت اهداف نوراني آنها فعاليت داشته باشند .
راشد يزدي همچنين به عوامل پيروزي انقلاب اسلامي شامل تمسك به دين و اسلام ،نقش رهبري نظام الهي و حضور مردم در صحنه هاي مختلف نظام اشاره و تصريح كرد:ملت قهرمان ايران با تمسك به ارزش ها و عمل به وصاياي امام (ره) و منويات رهبر معظم انقلاب همه موانع را پشت سر مي گذارند .
اين خطيب سرشناس خاطرنشان كرد: بايد اهداف عاليه نظام و همچنين حوادث مختلف انقلاب و روز دهم فروردين به نسل جوان منتقل شود .
قيام دهم فروردين مردم يزد در سال 1357به همت سومين شهيد محراب حضرت آيت الله صدوقي (ره) در بزرگداشت چهلمين روز شهداي تبريز در مسجد روضه محمديه(حظيره) برگزار شد.
از همان ساعات اوليه بامداد دژخيمان رژيم شاه در ژاندارمري و شهرباني آماده شدند تا با مردم برخورد خونين داشته باشند.
اين مراسم با سخنراني حماسي حجت الاسلام والمسلمين راشد يزدي، شور و حال ديگري گرفت و در پايان انبوه جمعيتي كه عشق حضرت امام خميني(ره) در دلشان موج مي زد و از رژيم ديكتاتور پهلوي متنفر بودند، با شعار درود بر خميني وارد خيابان شده و به سمت چهار راه امير چقماق پيش رفتند.
رژيم ستم شاهي براي سركوب قيام مردم مومن يزد ، ابتدا با خودروهاي آب پاش به مقابله با مردم اقدام و سپس به سمت تظاهر كنندگان تيراندازي كردند.
در اين روز تاريخي كه نقطه عطفي در تحولات ايران اسلامي است جمعي از مردم ولايتمدار و مومن يزد شهيد و زخمي شدند.
بدون شك قيام دهم فروردين يزد نقطه عطفي در پيروزي انقلاب اسلامي است و گراميداشت آن تجديد ميثاق با شهداي گلگون كفن انقلاب اسلامي و نظام ولايي است.
ياد و خاطره سومين شهيد محراب، سرداران و چهار هزار شهيد سرفراز قيام دهم فروردين يزد را گرامي مي داريم و با ارواح تابناك شهداي اين روز سلام و درود و صلوات مي فرستيم