شناسه : 158999192

مداحان شهرستان یزد با فرماندار دیدار کردند


اعضای هیئت مدیره بنیاد دعبل در دیداری با سیدمحمد رستگاری، فرماندار شهرستان یزد خواستار رفع مشکلات و مسائل جامعه مداحان شدند.

به گزارش روابط عمومی فرماندار یزد، اعضای هیئت مدیره بنیاد دعبل در دیداری با سیدمحمد رستگاری، فرماندار شهرستان یزد ضمن بیان ارائه گزارشی از این بنیاد، خواستار رفع مشکلات و مسائل جامعه مداحان شدند.
سیدمحمد رستگاری، فرماندار شهرستان یزد ۲۶ تیرماه در این نشست اظهار کرد: مداحان استان می‌توانند با تریبونی که در اختیار دارند مشکلات و مسائل فرهنگی را برای مردم بیان کرده و در رفع مشکلات جامعه موثر باشند.
وی با اشاره به اینکه شیوع کرونا نیز در کنار مسائل و مشکلات اقتصادی مزید بر علت شده و وضعیت نامعلومی را در هاله‌ای از ابهام ایجاد کرده است گفت: در ابتدای شیوع این بیماری یزد سومین استان به لحاظ خطرپذیری بود اما با جزم همگانی که در استان ایجاد شد و همچنین بخش اصناف در این زمینه ورود کرده و اقدامات موثری را تحقق بخشیدند.
فرماندار یزد ادامه داد: شرایط بحرانی کرونا محدودیت‌هایی را ایجاد کرد و شرایط سختی حاکم شد اما پس از مدتی دوباره شاید این وضعیت به سختی گرفته نشد و مجدد شیوع را شاهدیم که شرایط ناپایداری رقم خورده اما اینکه بخواهیم محدودیت‌های دور اول را اعمال کنیم، به دلایل مختلف ممکن نیست .
رستگاری افزود: برگزاری برنامه‌های ماه محرم از دغدغه‌های اصلی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا است و با توجه به اینکه محرم در یزد با هیچ جای کشور قابل مقایسه نیست و یزد حسینیه ایران لقب گرفته و برنامه‌های این ماه با جمعیت‌ زیاد برگزار می‌شود لذا این نگرانی‌ها وجود دارد تا خدای نکرده به طور خاص برای استان یزد مشکل‌ساز نشود.
وی ادامه داد: هیئت‌های مذهبی باید برنامه ریزی‌های لازم و آمادگی کافی را داشته باشند تا از سوی ستاد ملی و استانی تصمیم‌گیری در این زمینه صورت گیرد، ما نظرات مختلف را در استاد استانی منعکس خواهیم کرد اما قطعا عزاداری ماه محرم در سال جاری به شکل گذشته برگزار نخواهد شد و با محدویت‌هایی مواجه خواهیم شد.
رستگاری بر حفظ حرمت و جایگاه و شان مداحان تاکید کرد و آمادگی فرمانداری یزد برای رفع دغدغه‌های این جامعه را اعلام کرد و گفت: با توجه به جایگاه و ارتباط و تاثیرگذاری این جامعه به معنای واقعی کلمه دست یاری به شما می‌طلبیم تا در اجرای برنامه‌ها و رفع مشکلات شهرستان یاری‌گر این نهاد باشید.
علیرضا جدیدی، معاون فرمانداری یزد نیز در این نشست گفت: مداحان، شعرا و ذاکران اهل بیت با توجه به اینکه تریبونی هستند که مورد توجه اقشار مختلف قرار دارند باید به رفع مسائل مختلفی که جامعه با آن درگیر است و همچنین مسائل فرهنگی توجه ویژه داشته باشند .
محمدرضا محبی، مسئول بنیاد دعبل نیز در این نشست اظهار کرد: این بنیاد به دستور رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی ) در سال ۱۳۸۲ تاسیس شد و جامعه اهل بیت اعم از شاعران، نویسندگان، مداحان و هیئات مذهبی در عرصه‌های مادی و معنوی را همراهی می‌کند و موسسه ای است که در وزارت فرهنگ و ارشاد به ثبت رسیده و مرکز آن در تهران و در سطح کشور در ۳۱ استان، نمایندگی دارد .
محبی با اشاره به اهداف تشکیل این موسسه گفت: شناسایی ستایشگران، شعرا و ذاکران اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع)، انجام خدمات تأمین اجتماعی از قبیل بیمهٔ درمانی، عمر و پس‌انداز، تکمیلی و پزشکی و بازنشستگی و ارائهٔ تسهیلات ضروری به آنها و افراد تحت تکفل ایشان، پشتیبانی علمی و معنوی از ستایشگران، شعرا و ذاکران اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) برای اعتلاء و تعمیق فرهنگ مکتب عصمت و طهارت (ع) از جمله اهداف این موسسه است.
وی سامان‌دهی و تقویت محافل اثرگذار فرهنگی برای ارتقاء بنیه فرهنگی ستایشگران، ذاکران و شاعران اهل‌بیت (ع)، انجام پژوهش‌های بنیادین و ویژه برای تهیه متون فاخر ادبی، برای استفاده ستایشگران و ذاکران و استفاده بهینه از ظرفیت‌های ارزشمند حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها را از دیگر اهداف این بنیاد دانست.
محبی با اشاره به اینکه از سال ۸۲ تا ۸۴ قریب به چهار هزار نفر بیمه تامین اجتماعی و بازنشستگی شدند افزود: اکنون ۵۰ هزار نفر متقاضی بیمه هستند که با کمبود بودجه مواجه هستیم و حمایت‌های مسئولان را می‌طلبد که این آمار در یزد نزدیک به ۲۰۰ نفر متقاضی هستند .
یادآور می‌شود در این نشست هر یک از اعضا مواردی را مطرح کردند که اختصاص فضای مناسب و در خورشان و ایجاد خانه ستایشگران و مداحان در استان، حمایت از مداحان در زمینه‌های مختلف اعم از معیشتی و اقتصادی با توجه به شرایط سخت کرونا، رفع مشکلات بیمه‌ای این جامعه و... از جمله مواردی بود که آنها به آن اشاره کردند.


آدرس کوتاه :