شناسه : 698032
نماينده مردم يزد و صدوق در مجلس شوراي اسلامي:

كتابداران، پاسداران فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی هستند


به گزارش روابط عمومي فرمانداري يزد به نقل از خبرنگار ايرنا، نماینده مردم یزد و صدوق در مجلس شورای اسلامی گفت:كتابداران پاسداران فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی هستند كه به عنوان پل ارتباطی گنجینه های علوم مختلف با مردم خدمت می نمایند.
نماينده مردم يزد و صدوق در مجلس شوراي اسلامي:

محمد صالح جوكار در جمع كتابداران و مسئولان كتابخانه های عمومی شهرستان یزد، افزود: كتابداری هنر بزرگ و ارزشمندی است كه در راه اعتلای فرهنگ اسلامی بكار گرفته شده است.

وی ادامه داد: فعالیت در این رشته عشق و علاقه مخصوص به خود را می خواهد و با توجه به مزایای كمی كه در این حرفه وجود دارد فعالیت در این راه علاقه افراد را می طلبد.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد گفت: كتابداران باید با اخلاق حسنه و نیكو با مراجعه كنندگان به كتابخانه ها برخورد كنند و همواره تلاش داشته باشند افراد بیشتری را جذب مطالعه و پژوهش نمایند.

جوكار افزود: كتاب وسیله ای است كه خدمات ارزشمندی به جامعه علمی كشور می نماید و لذا با گسترش فرهنگ كتابخوانی سطح علمی جامعه نیز افزایش خواهد یافت.

فرماندار یزد نیز در این نشست گفت: یكی از پارامترهای توسعه یافتگی و پیشرفت در دنیا تعداد كتاب و كتابخانه و كتابخوان های هر منطقه است.

عزيزا... سیفی افزود: امروز در شاخص های مختلفی جزو استانهای اول كشور هستیم كه این نشان از همت عالی در كسب علم و به كار گیری آن در همه بخش ها است.

وی ادامه داد: انجمن كتابخانه های عمومی شهرستان یزد مقام برتر كشوری را در سال گذشته كسب نمود و اقدامات بسیار زیادی برای گسترش بیشتر فرهنگ كتابخوانی صورت گرفته است.

سیفی گفت: 52 هزار نفر در شهرستان یزد عضو كتابخانه ها هستند كه ده درصد جمعیت شهرستان را در بر گرفته است و برای هر دو نفر یك جلد كتاب در كتابخانه های شهرستان یزد وجود دارد.

فرماندار یزد در پایان گفت: اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته اما هنوز در برخی از كتابخانه ها از نظر نور كافی برای مطالعه ،كمبود سالن مطالعه ، نگهداری فضای كتابخانه ها و مشكلاتی در پرداخت قبوض كتابخانه ها مواجه هستیم كه امیدواریم با مساعدت مسئولان این مشكلات برطرف شود.

مدیر كل نهاد كتابخانه های عمومی استان یزد نیز در این نشست گفت: 41 باب كتابخانه با عضویت بیش از 52 هزار نفر و زیربنای 29 هزارو 705 متر مربع در شهرستان یزد وجود دارد.

محمد حسین پارساییان افزود: از نظر پرداخت مزایا به كتابداران و كاركنان كتابخانه ها با مشكلاتی مواجه هستیم چرا كه تهران فقط پایه حقوق اولیه كاركنان را پرداخت می كند و اضافه كار و دیگر مزایای قانونی باید از طرف استان پرداخت شود .

وی ادامه داد: بعد از هدفمندی یارانه ها مبالغ استان فقط كفاف هزینه های نگهداری ساختمان كتابخانه ها را می دهد و حتی برخی كتابخانه ها در پرداخت قبوض آب و برق و گاز خود نیز با مشكل مواجه هستند .

مدیر كل نهاد كتابخانه های عمومی استان یزد گفت: از مسئولان استان تقاضا داریم تا با عنایت بیشتری به نهاد كتابخانه ها نگاه نمایند و از همكاری بی دریغ مسئولان و بویژه فرماندار یزد سپاسگزاری می نماییم.

رئیس نهاد كتابخانه های عمومی شهرستان یزد نیز در این دیدار گفت:كتابخانه های شهرستان یزد 29 هزار و 705 مترمربع زیربنا دارد كه بعد از آموزش و پرورش دومین نهاد با بیشترین فضای آموزشی را داریم.

محسن رفیعی افزود:از لحاض كمیت تمام تلاش خود را داشته ایم و مقام های برتر كشوری در سالیان گذشته و سال جاری گواه این تلاش است اما در كیفیت كتابخانه ها با مشكلات زیادی مواجه هستیم و باید هر چه زودتر از طرف مسئولان اقدامات اساسی صورت گیرد.

وی ادامه داد: تاكنون در كتابخانه های شهرستان یزد بخش كودك ، اطلاع رسانی ، اینترنت ،راه اندازی شده و برای بازسازی برخی از قسمت های كتابخانه ها نیز در حد مقدورات اقدام شده است.

رفیعی گفت: در برخی از كتابخانه های شهرستان یزد از نظر دسترسی معلولان با مشكل مواجه هستیم و برخی از قسمت های سالن مطالعه و مخزن كتاب نیز نیاز به تعمیر و افزایش فضا دارد و هنوز وضعیت كتابخانه مركزی یزد علی رغم گذشت سالیان متمادی بلاتكلیف رها شده و فضای پاركینگ كتابخانه قدیمی شرف الدین علی یزد نیز با مشكل مواجه است.

رئیس كتابخانه های عمومی شهرستان یزد در پایان اظهار داشت: بودجه های فرهنگی با مظلومیت مواجه شده و در تخصیص اعتبارات از قسمت های فرهنگی كاسته شده است و بیشترین بخشی كه در این رابطه متضرر شده نهاد كتابخانه هاست كه امیدواریم تغییر رویه ای در این رابطه صورت گیرد

آدرس کوتاه :