شناسه : 694105
فرماندار يزد:

در آيات و روايات تأكيد زيادي به انتخاب نام نيكو از طرف والدين براي فرزندان شده است.


به گزارش روابط عمومي فرمانداري يزد، همايش فرهنگ نام ونام گزيني با حضور فرماندار يزد، امام جمعه شاهديه ، مدير كل ثبت و احوال استان و از مسئولين ثبت احوال سراسر استان در محل فرمانداري يزد تشكيل شد.
فرماندار يزد:

عزيزالله سيفي در اين جلسه با بيان حديثي از پيامبر (ص) كه مي فرمايند: در روز قيامت شما را با نامتان در دنيا خطاب مي كنند گفت: در اسلام و رواايات تأكيد زيادي به انتخاب نام نيكو از طرف والدين براي فرزندانشان شده است و اين موضوع تا بدانجا مهم و داراي اهميت است كه حق فرزندان بر والدين قرار داده است.

فرماندار با اشاره به اين مطلب كه بايد از نامهايي استفاده كرد كه پرمعني ، شخصيت بخش و نشان دهنده ي تفكر انساني است تصريح كرد: بحمدالله با پيروزي انقلاب اسلامي تفكر مردم به اين سمت هدايت شده است كه بيشتراز اسامي ائمه اطهار كه از بهترين اسامي مي باشدو يا نامهايي كه فرهنگ ايراني و اسلامي تناسب داشته باشد استفاده كنند و از نام هاي غربي و سخيف دوري كنند كه اين امر بايد در محافل ديني ، رسانه ها و مكانهاي عمومي هر چه بيشتر تقويت شود.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین بشکانی امام جمعه شاهديه نیزگفت: در قديم روند انتخاب نام و نام خانوادگي تحت تأثير مناطق جغرافیائی و موقعیت محلی ،شغل و پیشه فرد ، ایام هفته و سال و اسامی قهرمانان ملی انتخاب می شده است .

  امام جمعه شاهدیه ، افزود : اهمّیت نامگذاری کودکان تا این اندازه است که سفارش ائمه معصومین علیهم السلام به این است که اولاد خود را قبل از تولّد، نامگذاری کنید.

طباطبايي مدير كل ثبت احوال استان نيز گفت: یزد درالعباده از جمله استانهائی است که اسامی مذهبی همچنان در صدر نامهای انتخابی والدین است

آدرس کوتاه :