شناسه : 10061349

خاطره فرماندار یزد از دوران تحصیل


فرماندار یزد در مصاحبه با خبرنگار یزد آوا در اولین روز مدرسه از خاطرات دوران تحصیلش در کودکی گفت.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری یزد به نقل از خبرنگار یزد آوا فرماندار یزد یکی دیگر از افرادی بود که در آغازین روز بازگشایی مدارس سوژه خبرنگار یزد آوا شد و ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی، قبل از بیان خاطره‌ای از روز اول مدرسه، ترجیح داد، خلاصه‌ای از بیوگرافی خود را بیان کند.

محمود شاکری شمسی در مصاحبه با خبرنگار یزدآوا گفت: من یک روستا زاده متولد سال 1343 در روستای شمسی از توابع شهرستان اشکذر هستم و این از افتخارات من است که از بدنه پایین جامعه هستم و درک خوبی از زندگی کسانی که از امکانات اقتصادی خوبی برخوردار نیستند، دارم.

وی اولین حضور خود در مدرسه را در سال 1350 عنوان کرد و گفت: دبستانی که ما درآن درس می‌خواندیم 5 کلاس درس و یک اتاق برای معلمان و مدیر داشت.

فرماندار یزد از علاقه همیشگی خود برای رفتن به مدرسه گفت و ادامه داد: در آن زمان باید دو شیفت به مدرسه می‌رفتیم، از صبح تا ساعت 12 ظهر و از ظهر تا ساعت 4 بعداز ظهر.

وی از وضعیت تحصیل در آن زمان گفت و یاد آور شد: آن زمان منتظر بودیم پدرمان به شهر(یزد) برود و میوه بخرد تا با ذوق و شوق از نایلون آن به عنوان کیف استفاده کنیم که شاید اینها برای دانش اموزان این دوره باور نکردنی باشد.

فرماندار یزد با اشاره به اینکه علاقه زیادی به  نقاشی و ریاضی داشته است، گفت: در سال سوم دبستان در مدرسه «شمسی»، معلمم من را سر کلاس پنجمی‌ها می برد تا مسئله ریاضی آنها را حل کنم و به نوعی با این کار آنها را تنبیه می کرد که فردی که در مقطع پایین‌تری از شما قرار دارد، بهتر از شما مسئله ریاضی را حل می‌کند.

وی همچنین یاد معلمان خود را گرامی داشت و از «نبی پور» یکی از معلمان خود نام برد و ادامه داد: آقای «نبی‌پور» اصالتا میبدی بود و از آنجا که من را به نماز و اذان گفتن علاقمند کرد، همیشه از او به خوبی یاد می‌کنم.

وی ادامه داد: این معلم گرانقدر در کلاس دوم ابتدایی از بچه ها می خواست که موقع اذان به بالای پشت بام خانه‌یشان بروند و اذان بگویند و برای اقامه نماز نیز از بچه ها می‌خواست تا ظهر زودتر به مدرسه بیایند تا نماز را همگی به جماعت بخوانیم.

شاکری شمسی ار رقابت درسی بین خود و یکی از دوستانش گفت و افزود: همیشه در درس‌هایم با یک یا دو نفر از دوستانم رقابت داشتم.

فرماندار یزد با بیان اینکه رابطه معلمان با دانش آموزان آن موقع مثل الان  خوب نبود، گفت: دوران تحصیل ما معلمان با چوب یا خط کش فلزی 50 سانتی وارد کلاس می‌شدند و تنبیه بدنی از رایج ترین کارها بود.

وی ادامه داد: کلاس چهارم یا پنجم ابتدایی بودم که یکی از بچه ها برام «آب پایین کرد» و معلم هم بدون بررسی من را تنبیه کرد.

فرماندار یزد همچنین از کار کردنش بر سر کوره، سیمان کاری و بنایی در ایام تابستان و تعطیلات عید نوروز از مقطع اول راهنمایی تا سوم دبیرستان گفت و ادامه داد: با اینکه وضع مالی خانواده ما متوسط بود ولی من خرج تحصیلم را از پول تو جیبی که با کار کردن بدست آورده بودم، می‌پرداختم.

شاکری شمسی با اشاره به گذشت سال‌ها از اولین روز مدرسه گفت: دیروز(دوشنبه) در افتتاح دوره پیش دبستانی مرکز شقایق واقع درخیابان کاشانی حضور داشتم و از اجرای دکلمه و سرود توسط بچه ها و بهره هوشی بالایی که دارند، لذت بردم.

وی فراهم کردن فضا برای اجرای برنامه‌های مدرسه توسط بچه‌ها را از مزیت‌ها و ویژگی‌های آموزش و پرورش عنوان کرد.

وی در پایان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره ایثارگران بالاخص شهدا گفت: باید از این فرصت و امنیتی که با ایثارگری ایثارگران در جبهه‌ها فراهم شده استفاده خوبی ببریم و انشالله در آینده شاهد استقلال هر چه بیشتر کشور در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و همه ابعاد جامعه باشیم.

 


آدرس کوتاه :