شناسه : 159173295

حضورفرماندار یزد درسازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی


سیدمحمد رستگاری در بازدید از سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی از تلاش های گسترده این سازمان تقدیر کرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری یزد، "سیدمحمدرستگاری" فرماندار یزد صبح امروز ضمن نشست با ریاست و معاونین نظام مهندسی از واحدهای این سازمان بازدید بعمل آورد.
در ابتدای این نشست رییس سازمان نظام مهندسی ضمن عرض خیرمقدم به ارایه گزارشی از سال  تاسیس و روند انتخاب اعضا و روسای این سازمان پرداخت و اظهار داشت: این نهاد یک سازمان عضو محور و همچنین بهره‌بردار محور است  که دارای  چهار هزار عضو حقیقی و حقوقی  میباشد که به  ۵۰۰ نفر از اعضای آن به طور مستقیم کارارجاع میشود.
محمدرضا خلف باغی آغازعمده فعالیت سازمان را از سال 89 با تصویب قانون افزایش بهره وری و قانون جامع دامپروری دانست و افزود: با واگذاری برخی امور به نظام مهندسی و ارایه خدمات، این سازمان شکل جدیدی به خود گرفت.
وی گفت: کلیه تعرفه های که در حوزه اعضا می باشد توسط شورای مرکزی مصوب می گردد  و تعرفه های خدمات به بهره برداران نیز توسط وزیرجهادکشاورزی سالیانه ابلاغ میگردد.
خلف باغی سامانه های الکترونیکی را بستری مناسب برای ارایه خدمات به اعضا و بهره برداران عنوان کردو اظهار داشت: در سال جاری با وجود شیوع بیماری کرونا هیچ وقفه ای در وظایف این سازمان ایجاد نشد و همه امورخدمات به وسیله سامانه های الکترونیکی  صورت گرفت و درصد رو به رشدی در صدور پروانه داشته ایم که در 4 ماهه نخست امسال قریب به 641 پروانه صادر گردید.
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی یزد از راه اندازی نخستین سامانه امور اراضی کشور در هفته دولت سخن به میان آورد و افزود:  در این سامانه فرآیند واگذاری ها، مجوزها و تغییرکاربری امور اراضی به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.
وی از  رشد ۲۲۷ درصد تعداد صدور پروانه گلخانه‌ها و رشد ۲۳۳ درصد به لحاظ وسعت پروانه‌های بهره‌برداری در سال ۹۹ خبر داد و گفت: در بخش دامپروری نیز با تسهیل امور شاهد رشد ۱۳۸ درصد هستیم.
خلف باغی به ایجاد مراکزخدمات کشاورزی غیردولتی در شهرستانهای استان اشاره کردو افزود: براساس دستورالعملی که توسط وزیر در سال 96 ابلاغ گردید، مراکز خدمات غیردولتی به عنوان نماینده سازمان نظام مهندسی در شهرستان  به مردم ارایه خدمات می دهند.
خلف باغی یکی از دغدغه های این سازمان را ساماندهی نیروهای  اتباع در گلخانه ها دانست و گفت: اگر زیرساخت‌های مناسب برای کار در محیط‌های گلخانه‌ ای مهیا گردد دانش آموختگان و بانوان نیز میتوانند در این محیط فعالیت کنند.
درادامه فرماندار یزدضمن تبریک روز آزادی ایثارگران و آزادگان از فعالیت های صورت گرفته از ریاست وکارکنان این سازمان تقدیر وتشکرکرد.
سیدمحمدرستگاری خود را از مجموعه منابع طبیعی و کشاورزی دانست و افزود: از زمان شکل گیری این سازمان تاکنون فعالیت های موثری در مجموعه صورت گرفته و با توجه به نوپا بودن، ارتباط های خوبی با دستگاههای دولتی داشته است.
وی به موضوع ساماندهی گلخانه ها که پیش از این در جلسات شورای کشاورزی  به آن پرداخته شده بود اشاره کرد و افزود: دغدغه فعلی مسوولین شهرستان و بخش مرکزی و حتی مردم از وضعیت فعلی گلخانه ها است از طرفی با توجه به مزایایی که کشت گلخانه ای  دارد از روند توسعه و رشد آن خرسندیم اما از طرفی ساماندهی گلخانه ها مهمتر از شکل گیری آن است.
رستگاری با بیان این مطلب که حضور اتباع در گلخانه فراتر از آن در بخش های دیگر اعم از اشتغال، سکونت دچار مشکل شده ایم؛ اظهار داشت: باتوجه به سوابق سال گذشته امسال فرمانداری محوریت را در دست گرفته و به طور جدی تری در ساماندهی اتباع ورودکرده است و در حال اجرا شدن دستورالعمل هایی همچون پاکسازی اشتغال اتباع غیرمجاز هستیم.
وی  افزود: اتباع مجاز را باید به رسمیت شناخت و به آنها در زمینه های مختلف شغلی شان آموزش داد.
در ادامه مدیرجهادشهرستان،بخشدار و معاون برنامه ریزی فرماندار به ایراد سخن پرداختند و نکته نظرات و پیشنهادات خود را در زمینه های مختلف اعم از ساماندهی اتباع در گلخانه ها و همچنین گلخانه های بدون پروانه ساخت ارایه نمودند.
در پایان به مناسبت روز آزادی آزادگان از سیدعلی حسینی منش معاون برنامه ریزی فرماندار تقدیر به عمل آمد. همچنین از طرف فرماندار با اهدای تابلویی از زحمات محمدرضاخلف باغی رییس سازمان نظام مهندسی قدردانی کرد.

 


آدرس کوتاه :