شناسه : 160013728
مدیرکل انتخابات وزارت کشور:

تلاش وزارت کشور برگزاری باشکوه انتخابات ۱۴۰۰ همراه با تأمین سلامت مردم است


مدیرکل انتخابات وزارت کشور در چهارمین دوره آموزشی مجریان انتخابات ۱۴۰۰ که به میزبانی استان یزد برگزار شد، گفت: تلاش وزارت کشور برگزاری انتخابات با مشارکت گسترده، امنیت کامل و همراه با تامین سلامت مردم، ناظران و دست اندرکاران اجرایی انتخابات است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری یزد به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ سید اسماعیل موسوی مدیرکل انتخابات وزارت کشور روز چهارشنبه دهم دی ماه در چهارمین دوره آموزشی مجریان انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شورای اسلامی شهر و روستا که با حضور استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد به میزبانی استان یزد در سالن شهید عباسپور برق منطقه ای و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد، هدف از برگزاری این همایش آموزشی را برنامه‌ریزی برای انتخابات خرداد ماه ۱۴۰۰ ‌عنوان کرد.

موسوی ادامه داد: با توجه به شرایط کرونا برنامه های آموزشی وزارت کشور با بهره گیری از امکانات و تجهیزات الکترونیک و به صورت منطقه‌ای ‌و به طور محدود برگزار می شود و در این دوره نیز دست‌اندرکان اجرایی استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد حضور دارند.

مدیرکل انتخابات وزارت کشور ضمن تشریح اطلاعات انتخابات و فرآیندهای برگزاری انتخابات خرداد ماه سال آینده، به تغییرات در قانون انتخابات اشاره کرد و افزود: طبق طرح جدید انتخابات که نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای شرایط سنی کاندیداهای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری مدنظر قرار دا‌ده اند، حداقل سن برای نامزدان ۴۰ سال و حداکثر سن ۷۰ سال می باشد.

وی خاطرنشان کرد: در طرح جدید انتخابات ریاست جمهوری، داوطلب، والدین، همسر و فرزندان ‌نباید تابعیت یا اقامت دائم در کشورهای خارجی داشته باشد و حداقل مدرک تحصیلی برای داوطلبان کارشناسی ارشد است.

موسوی با اشاره به برگزاری ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا همزمان با انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در خرداد ماه ۱۴۰۰ گفت: در حال حاضر ۱۳۷۲ شهر برای برگزاری انتخابات واجد شرایط هستند که در مقایسه با سال ۹۶ تعداد ۱۲۳ شهر اضافه شده است.

مدیرکل انتخابات وزارت کشور ادامه داد: ٤٠ هزار و ٦٠٢ روستای واجد شرایط برای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا وجود دارد که از این تعداد ۳۷ هزار و ۸۸۴ ‌روستا دارای شورای اسلامی می باشند و مابقی دارای حد نصاب جمعیت اما بدون شورا هستند.

وی با اشاره به فراخوان وزارت کشور برای برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ در شرایط کرونا، گفت: خوشبختانه بسیاری از استانداران، فرمانداران، فعالان سیاسی و اجتماعی، حقوقدانان، اهالی رسانه و مردم, پیشنهادهای خود را در این رابطه به وزارت کشور منتقل کرد‌ه اند و از تجربیات داخلی و خارجی برای برگزاری انتخابات استفاده می کنیم.

موسوی در پایان سخنان خود تصریح کرد: بدون شک تلاش وزارت کشور و ستاد انتخابات برگزاری انتخابات با مشارکت گسترده، امنیت کامل و همراه با تامین سلامت مردم، ناظران، مجریان و دست اندرکاران انتخابات است؛ ضمن اینکه تجربه برگزاری انتخابات در شرایط کرونایی را در شهریور ماه امسال داشته‌ایم و از تجربه برگزاری آن در انتخابات سال آینده به بهترین نحو استفاده خواهیم کرد.

گفتنی است چهارمین همایش آموزشی مجریان انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا, ویژه دست اندرکاران اجرایی استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختیاری و یزد با حضور استاندار یزد، مدیرکل انتخابات وزارت کشور و رئیس مرکز توسعه دولت الکترونیک، فناوری اطلاعات و آمار وزارت کشور به میزبانی استان یزد در دو نوبت صبح و عصر برگزار شد و این دوره آموزشی به صورت ویدیو کنفرانسی در ۴۶ منطقه کشور به صورت آنلاین پخش گردید.
آدرس کوتاه :