شناسه : 159890142

برگزاری جلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان یزد


به ریاست فرماندار ورئیس شورای آموزش و پرورش شهرستان یزد و اعضای شوراجلسه شورای آموزش و پرورش شهرستان با موضوع بررسی طرح کوچ(کنترل وزن و چاقی دانش آموزان)در سالن ولایت فرماندای یزد برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی فرمانداری یزد: فرماندار یزد در این جلسه بیان داشت : تعطیلی مدارس به دلیل شیوع کرونا و کاهش تحرک دانش آموزان، ضرورت کنترل سلامت جسمی دانش‌آموزان با توجه به سبک زندگی فعال و سالم برای جلوگیری از معضلات جسمانی در آینده را دوچندان کرده است.
سیدمحمد رستگاری افزود: با توجه به اینکه استان یزد ۲۶ سال متولی رتبه نخست قبولی در کنکور را دارد لذا علاوه بر توجه به وضعیت تحصیلی در سند تحول آموزشی می بایست  برای سلامت جسمی و روانی دانش آموزان نیز برنامه ریزی شود.
رئیس شورای آموزش و پرورش شهرستان یزد ادامه داد: در ۱۰  ماه گذشته که مدارس تعطیل شده و دانش آموزان وقت خود را در خانه می گذرانند، کم تحرکی و چاقی از مشکلاتی است که آنان را تهدید می‌کند و امیدواریم با اجرای بسته تحولی کنترل وزن و چاقی دانش آموزان برای این مسئله برنامه ریزی مناسبی انجام شود.
رستگاری گفت: کنترل وزن و چاقی دانش آموزان بدون مشارکت و همراهی و حمایت خانواده‌ها ناموفق خواهد بود و لذا می‌توان با تغییر سبک زندگی و الگودهی به والدین در افزایش فعالیت‌های بدنی و انتخاب مواد غذایی مناسب در این زمینه اقدامات موثری را اجرا کرد.
فرماندار یزد ادامه داد: با توجه به کاهش فعالیت‌های ورزشی و تحرک بدنی، با مشارکت دادن فرزندان در کارهای منزل مثل تمیز کردن خانه و مرتب کردن وسایل شخصی و کاهش بازی‌های رایانه ای و تماشای تلویزیون به کمتر از دو ساعت در روز می توان مانع از افزایش وزن آنان شد.
این مسئول با قدردانی از تلاش‌های کادر درمان اظهار داشت: فعالیت کادر آموزش و پرورش نیز کمتر از کادر درمان نیست و در این ایام زحمات زیادی را متحمل شدند و همه وقت آنها در راه آموزش سپری می‌شود .
همچنین معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان یزد گفت: بیش از ۶۰ درصد کودکان زیر ۱۲ سال شهر یزد چاق هستند و این مسئله از کرونا برای آنان خطرناک‌تر است چون در ۱۰ سال آینده با سونامی دیابت و انواع بیماری‌ها در جامعه مواجه می شویم.
مصطفی خلیلی  افزود: عمده دغدغه‌های خانواده‌ها آموزش فرزندان است و بقیه موارد به فراموشی سپرده شده و لذا در زمینه سلامت جسمی دانش آموزان با مشکل مواجه هستیم و اگر برای آن راهکاری پیدا نشود با معضل بزرگی در آینده مواجه خواهیم بود.
وی ادامه داد: در حالی که ۲۳ درصد دانش آموزان کشور دارای چاقی هستند اما در یزد این آمار تا  ۳۵ درصد دانش آموزان را تشکیل می‌دهد و به طور کلی در حالی که طبق آمار کشوری ۶۴ درصد شهروندان دچار چاقی هستند اما در استان یزد بیش از ۷۰ درصد شهروندان دارای چاقی شکمی و چاقی هستند.
خلیلی افزود: سلول‌هایی که در کودکی و نوجوانی دچار چاقی شوند در بزرگسالی به ندرت از بین می‌رود و این باعث سونامی دیابت و امراض قلبی و دیگر بیماری‌ها طی ۱۰ سال آینده در استان خواهد شد لذا آموزش و پرورش در طرح کنترل وزن و چاقی دانش آموزان با عنوان (کوچ) و با رویکرد ترویج سبک زندگی فعال و سالم نسبت به غربالگری و سنجش همه دانش آموز اقدام کرده است.
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان یزد اظهار داشت: از کادر آموزشی و خانواده‌ها درخواست داریم همان گونه که در فعالیت‌های آموزشی پیگیر وضعیت دانش آموزان هستند، در این زمینه نیز که سلامت جسمی فرزندان را تامین می‌کند، مطالبه‌گر باشند و در کنار کادر آموزشی و با جلوگیری از فرزندسالاری و تغییر سبک زندگی و غذایی برای تامین زندگی سالم گام بردارند.


آدرس کوتاه :