شناسه : 155909172

برگزاري جلسه شوراي سلامت و امنيت غذايي شهرستان يزد


به رياست معاون سياسي،امنيتي،و اجتماعي فرمانداري يزد و اعضاي شورا جلسه شوراي سلامت و امنيت غذايي شهرستان يزد برگزار شد .

به رياست" محمد علي جعفري" معاون سياسي،امنيتي،و اجتماعي فرمانداري يزد و اعضاي شورا جلسه شوراي سلامت و امنيت غذايي شهرستان يزد برگزار شد .

به گزارش روابط عمومي فرمانداري يزد، در اين جلسه سیدعلی اکبر موسوی ندوشن سرپرست مرکز بهداشت شهرستان یزدبا اشاره به این مطلب که دخانیات عمده ترین عامل قابل پیشگیری ببماری ها به شمار آمده و سیگار شایعترین،سخت ترین و بدترین نوع مواد دخانی است گفت: سیگاری ها حدود ۱۳ سال از عمر خود را از دست میدهند ودچار انواع سرطان ها می شوند که شایع ترین آن ها سرطان ریه است.

سرپرست مرکز بهداشت شهرستان یزد افزود: از هر ۱۰ نفر فرد مبتلا به سرطان ریه، ۹ نفر مصرف کننده دخانیات هستند ومصرف دخانیات را با سیگار شروع کرده اند.

موسوی با اشاره به این مطلب که ۷۰ درصد سیگاری ها مصرف این ماده دخانی را از جوانی آغاز کردند گفت: عدم آگاهی،احساس آرامش کاذب،عدم نظارت خانواده،بیکاری،عدم اعتماد به نفس،مشکلات خانوادگی و خودنمایی مهمترین عوامل اعتیاد جوانان به سیگار به شمار می رود.

سرپرست مرکز بهداشت شهرستان یزد در ادامه به بیان مضرات قليان پراخت و گفت: علی رغم باور غلطی که در جامعه نسبت به کم ضررتر بودن قلیان نسبت به سیگار وجود دارد باید گفت مصرف ۴۵ تا ۶۰ دقیقه  قلیان معادل مصرف تقریبی ۶۰ نخ سیگار است ضمن اینکه فرد قلیانی مستعد ابتلا به بیماریهایی نظیر آسم،حساسیت های تنفسی و … نیز هست.

وی از ابتلای ۱۴ درصد یزدی ها به مصرف دخانیات خبر داد و گفت: متاسفانه یزد رتبه دوازدهم مصرف دخانیات در مردان و هشتم مصرف دخانیات در بانوان را در کشور داراست.

موسوی با ابراز تاسف از گسترش مصرف قلیان در بین خانواده های یزدی گفت:  ۵۷۹ واحد صنفی دارای پروانه شامل کافه تریا، کافی شاپ رستوران، سفره خانه، چایخانه  و هتل سنتی  در یزد وجود دارند  که حدود ۱۳۵ واحد آن ها قلیان عرضه می کنند و معمولا عرضه قلیان در ساعات پایانی شب صورت می گیرد .

وی ادامه داد: البته در کنار این مراکز تعداد قابل توجهی قهوه خانه های زیرزمینی وجود دارند که اقدام به عرضه قلیان  کرده ضمن اینکه بعضا درمحیط های عمومی و پارک ها نیز شاهد مصرف قلیان در بین خانواده ها هستیم و به نظر میرسد این موضوع در حالی عادی شدن است.

موسوی معرفی مراکز عرضه قلیان به مراجع قضایی،صدوراخطاریه وپلمپ کافی شاپ های متخلف و پلمپ قهوه خانه های غیر مجاز را ازمهمترین اقدامات این مرکز در راستای مبارزه با مصرف دخانیات عنوان کرد.


آدرس کوتاه :