شناسه : 61283235

بازدید فرماندار یزد از کتابخانه عمومی وزیری


فرماندار یزد صبح امروز با حضور در کتابخانه عمومی وزیری، از بخش های مختلف این کتابخانه بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری یزد، همزمان با روز بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار، " محمود شاکری شمسی " فرماندار یزد به همراه مدیران کل کتابخانه های عمومی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان ابتدا بر سر قبر حجت الاسلام و المسلمین سید علی محمد وزیری حضور یافت و با اهدای تاج گل به مقام والای این روحانی جلیل القدر ادای احترام نمود و در ادامه از بخشهای مختلف کتابخانه عمومی وزیری یزد شامل مخزن کتاب‌، بخش آرشیو نسخ خطی، چاپ سنگی و موزه بازدید نمود.

گفتنی است کتابخانه عمومی وزیری یزد در سال 1334به همت حجت الاسلام و المسلمین سیدعلی محمد وزیری یزدی تاسیس و در سال 1348 وقف آستان قدس رضوی شد. همچنین در گنجینه این کتابخانه بیش از 5 هزار نسخه خطی و  6 هزار چاپ سنگی موجود است.

در این کتابخانه افزون بر قرآن های خطی بسیار نفیس، کتاب های علمی خطی مانند «تفسیر ابوالفتح عجلی» به خط مولف و نزهه الانفس تالیف عراقی و بسیاری کتب خطی دیگر در زمینه طب، علم اعداد و دیوان خطی شعرا به ویژه شعرای یزد و خطوط اندیشمندان بزرگ مانند علامه حلی، شیخ بهایی، ملا مهدی نراقی وجود دارد. علاوه بر کتب نفیس خطی تعدادی منشور و فرمان پادشاهان و اسناد و قباله های نکاح و نقوش قدیمی، مرقع درویش، وقفنامه ای از مدرسه شاهزاده محمد ولی میرزای قاجار به طول 2/30 و به عرض چهل سانتی متر که در حاشیه آن 199 نفر از علما و طلاب و بازرگانان و خوانین یزد امضاء و یا به مهر خود مهمور نموده اند نیز در این کتابخانه نگهداری می شود. همچنین قرآن کاملی به طول 5/60 متر و عرض شش سانتی متر به خط اسماعیل بن علینقی موسوی یزدی- تحریر سال 1199 هـ. ق- در این کتابخانه وجود دارد.


آدرس کوتاه :