شناسه : 101319405
فرماندار يزد:

آموزش و آمادگي شهروندان براي مقابله با بحران يك ضرورت است


فرماندار يزد گفت: دستگاه هاي اجرايي عضو شوراي هماهنگي مديريت بحران بايد زمينه آموزش و ارتقاء سطح آمادگي شهروندان در مقابله با بحران ها به ويژه زلزله را افزايش دهند.

به گزارش روابط عمومي فرمانداري يزد، جلسه شوراي هماهنگي مديريت بحران شهرستان يزد با حضور فرماندار، معاون مديريت بحران استانداري، معاون فني و امور عمراني فرماندار و دستگاه هاي عضو اين شورا تشكيل شد.
« مصطفي سالاري» در اين جلسه با تقدير از حضور فعال تيم هاي امدادي يزد در كمك و امداد رساني به مردم زلزله زده غرب كشور اظهار داشت: وقوع زلزله در غرب كشور و در ديگر نقاط در واقع زنگ خطري مهم است براي اينكه در استان تمهيدات لازم به منظور مقابله با اين بحران ها را در نظر بگيريم.
فرماندار يزد با اشاره به آمارهاي ارائه شده مبني بر رشد ساخت و سازهاي غيرمجاز در شهرستان يزد در چند سال گذشته افزود: دستگاه هاي نظير نظام مهندسي، راه و شهرسازي و شهرداري ها وظيفه دارند ضمن بازرسي و نظارت بر روند ساخت و سازهاي از احداث تأسيسات و واحدهاي مسكوني غير مجاز و خلاف قانون پيشگيري نمايند.   
رئيس شوراي هماهنگي مديريت بحران شهرستان اضافه كرد: بايد مردم در خصوص عواقب خطرناك ساخت و سازهاي غيرمجاز آگاه شوند كه اين خود با تعامل و همراهي و اطلاع رساني به موقع از سوي دستگاه هاي ذيربط ميسر مي شود.
وي تصريح كرد: در تصاوير و فيلم هاي ارسالي از شهرستان هاي درگير در زلزله اخير شاهد بوديم كه ساختمان هاي كه با اصول فني و شهرسازي منطبق بوده پس از زلزله سالم بوده و خسارت به آن وارد نشده است.
سالاري در ادامه با ابراز رضايت از برگزاري مانور سراسري زلزله در 19 مدرسه در سطح شهر يزد خاطرنشان كرد: آموزش و آمادگي شهروندان به ويژه دانش آموزان براي مقابله با زلزله يك ضرورت است و عدم آگاهي، بی توجهی و غفلت در بحث ارایه آموزش ها و ایجاد حساسیت در بین مردم برای مقابله با بحران های احتمالی منجر به بروز خسارات جاني و مالي بيشتري مي شود. 
عالي ترين مقام اجرايي شهرستان يزد بر برنامه ريزي و اجراي مانورهاي مختلف در طول سال نيز تأكيد كرد و افزود: در مانورها بايد واقعيات به صورت كامل شبيه سازي شود تا پس از وقوع بحران مديران دستگاه هاي اجرايي مرتبط بتوانند بهترين تصميمات را اتخاذ نمايند.
فرماندار يزد همچنين در پايان به موضوع جانمايي تأسيسات شهري و زيرساخت هاي اصلي مانند آب، برق و گاز نيز اشاره كرد و ابراز داشت: با توجه به نقشه هاي زمين شناسي بايد پيش بيني هاي لازم در خصوص محل قرار گرفتن تأسيسات زيربنايي در شهرها و روستاها مدنظر باشد تا در مواقع وقوع بلاياي طبيعي و بحراني از خسارت در امان باشند.
لازم بذكر است در پايان اين نشست از سوي شوراي هماهنگي مديريت بحران استان از فرماندار با اهداء لوح تقدير و يادبود به واسطه كسب رتبه ي اول شهرستان يزد در كارگاه آموزشي تمريني ـ ستادي مديريت بحران با عنوان غدير 3 كه در مردادماه در شهرستان بافق تقدير به عمل آمد.
همچنين گفتني است فرماندار يزد نيز با اهداء لوح تقدير از اعضاي شوراي هماهنگي مديريت بحران شهرستان يزد به همين واسطه تجليل نمود.

آدرس کوتاه :