شناسه : 157911007
رئیس دانشگاه صنعتی شریف:

استان یزد به عنوان یک سرمایه اجتماعی برای کشور محسوب می شود


رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: اگرچه در سال های اخیر سرمایه های اجتماعی یزد اندکی تحلیل رفته اما سرمایه اجتماعی یزد هنوز در کشور حرف اول را می زند.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف گفت: اگرچه در سال های اخیر سرمایه های اجتماعی یزد اندکی تحلیل رفته  اما سرمایه اجتماعی یزد هنوز در کشور حرف اول را می زند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری یزد:محمود فتوحی فیروزآبادی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف در نشست هم اندیشی با برخی از فرهیختگان و اساتید دانشگاه درمحل دفتر فرماندار یزدبا بیان اینکه استان یزد به عنوان یک سرمایه اجتماعی برای کشور  محسوب می شود، گفت: اگرچه در سال های اخیر سرمایه های اجتماعی یزد اندکی تحلیل رفته اما مسئولان استانی و شهرستانی باید با تدوین برنامه هایی مدون سرمایه اجتماعی فعلی را بهبود ببخشند و سرمایه تحلیل رفته را بازگردانند.

فتوحی افزود: سیستم آموزشی کشور نیازمند بازنگری و تغییر است چرا که بسیاری از مشکلات جامعه از ضعف آموزش و پرورش منشاء می گیرد، به عنوان مثال یکی از دغدغه های اصلی خانواده در بدو ورود فرزندانشان به مدرسه تهیه کتاب های کمک آموزشی و تست زنی است.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: در جامعه ما کنکور تبدیل به یک بیزینس و تجارت برای یکسری از افراد از جمله موسسات کنکوری و ناشران شده است و میزان کتابی که برای کنکور تهیه می شود به اندازه خرید کتب دانشگاهی نیست.

وی تمایل دانشجویان به ادامه تحصیل در کشورهای خارجی را نشئت گرفته از ضعف سیستم آموزشی کشور دانست و اظهارداشت: ما نباید بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی را به تعویق بیندازیم چرا که دانشجو در این حالت تا مقطع دکتری ادامه تحصیل می دهد و پس از آن نیز ممکن است زمینه اشتغال در رشته تحصیلی او فراهم نشود، در این صورت در جامعه با یک دکتر بیکار با سطح توقع بالا روبرو هستیم.

فتوحی به کوتاه بودن عمر مدیریت مدیران و مسئولان در کشوراشاره کرد و گفت: این موضوع به عنوان یک مشکل بزرگ در کشور ما بشمار می آید چراکه مدیران و مسئولان ما  توان خود را روی حل چالش ها و برنامه ریزی برای موضوعاتی که به سرعت برطرف می شوند، میگذارند و توجه چندانی به برنامه هایی که به زمان بیشتری نیازدارند، نمی شود.

رئیس دانشگاه صنعتی شریف اظهارداشت: برای رفع چالش ها و دست انداز های پیش رو جامعه باید برنامه ای در دو محورمسائل اجرایی و مسائل فرهنگی حاکم بر استان در سه بازه زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تهیه و تدوین شود.

او با بیان اینکه دانشگاه صنعتی شریف آمادگی کامل جهت همکاری با فرمانداری یزد را دارد، اضافه کرد: مدرسه کارآفرینی، مرکز رشد و پارک علم وفناوری دانشگاه صنعتی شریف را کاملا جهت پیشبرد اهداف علمی و آموزشی  یزد در اختیار فرمانداری قرار دهیم.

فتوحی، در پایان تعامل و همکاری دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه یزد و دانشگاه آزاد را، گام  موثری جهات کاهش بیکاری و به کارگیری فارغ التحصیلان دانس
آدرس کوتاه :