شناسه : 104252120
فرماندار يزد:

ارائه خدمات به مسافران نوروزي در قالب شهر ميراث جهاني يزد


فرماندار يزد با اشاره به اينكه شهر يزد در فهرست ميراث جهاني يونسكو قرار گرفته است گفت: جهاني شدن شهر يزد باعث اين مي شود تا مسافران و گردشگران ايراني و خارجي كه به منظور بازديد از آثار و ابنيه تاريخي و بافت منحصر بفرد به يزد سفر مي كنند نسبت به گذشته انتظارات بيشتري داشته باشند.

به گزارش روابط عمومي فرمانداري يزد، جلسه ستاد خدمات سفر شهرستان يزد با حضور فرماندار، مديركل ميراث فرهنگي، صنایع‌دستی و گردشگري استان، معاون برنامه‌ریزی، اداري و مالي فرمانداري و ساير مديران عضو اين ستاد با موضوع نوروز 97 تشكيل شد.

«مصطفي سالاري» در اين جلسه اظهار داشت: مهم‌ترین هدف برگزاري جلسات ستاد خدمات سفر با حضور كليه دستگاه‌های اجرايي برقراري تعامل و هماهنگي بين بخشي مابین ادارات و نهادها به‌منظور رفع مسائل و مشكلات در اين حوزه است.

وي اضافه كرد: با همكاري و هماهنگي دستگاه‌های ذی‌ربط بايد تمهيدات لازم براي استفاده حداكثري از ظرفیت‌های شهرستان در حوزه ميراث فرهنگي، صنایع‌دستی و گردشگري انديشيده شود.

سالاري خواستار برنامه‌ریزی مناسب با توجه به نقاط قوت و ضعف برنامه‌های اجراشده درگذشته شد و اظهار داشت: اداره كل ميراث فرهنگي، صنایع‌دستی و گردشگري استان با همكاري فرمانداري نقاط قوت و ضعف برنامه‌های اجراشده در ايام عيد نوروز سال گذشته را احصاء نموده است، كه ازاین‌رو دستگاه‌های اجرايي در ايام نوروز پيش رو به دنبال ارتقاء نقاط قوت و رفع نقاط ضعف باشند.

رئيس ستاد خدمات سفر شهرستان يزد بابیان اينكه تعامل و همكاري سازمان‌های مردم‌نهاد و بخش خصوصي در پيشبرد برنامه‌های حوزه گردشگري مهم و ضروري است؛ تأکید كرد: تعامل دولت و مردم در اين بخش يكي از روش‌ها و اقداماتي است كه بنا داريم در ايام نوروز 97 با جديت دنبال نماييم و بتوانيم از توانمندی‌های اين سازمان‌ها در برگزاري جشنواره‌های مختلف و راهنماي مسافرين بهره‌مند شويم.

فرماندار يزد با تأكيد بر ساماندهي ورودی‌های شهر يزد اظهار داشت: خوشبختانه از چند ماه گذشته جلسه‌ای با حضور فرمانداري، شهرداری‌ها، اداره كل راه و شهرسازي، راهداري و حمل‌ونقل جاده‌ای و نيروي انتظامي در حوزه معاونت هماهنگي امور عمراني استانداري تشکیل‌شده است و بازديد ميداني نيز صورت گرفته كه اميدواريم مباحثي نظير روشنايي، فضاي سبز، مشكلات ترافيكي و ... تا ايام نوروز مرتفع شود.

سالاري همچنين خواستار اجراي هر چه سریع‌تر پروژه‌های عمراني در بافت تاريخي شد و تصريح كرد: از شهرداري يزد انتظار داريم تا با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته و اعتبار در نظر گرفته‌شده نورپردازي امكان تاريخي عملياتي و تا پايان سال به انجام برسد.

عالی‌ترین مقام اجرايي شهرستان يزد بر ساماندهي خانه‌های استيجاري در سطح شهرستان نيز تأكيد كرد و افزود: علاوه بر مهمان‌پذیرها، هتل‌ها و اقامتگاه‌های سطح شهرستان، آموزش‌وپرورش نیز بخش قابل‌توجهی از مدارس را به امر اسكان مسافران نوروزي اختصاص می‌دهد؛ و مدارسی در سطح شهر برای این منظور در نظر گرفته‌شده است.

فرماندار يزد از کمپ‌های كوير به‌عنوان يكي از جاذبه‌های يزد یادکرد كه هرساله مسافران زيادي از آن استفاده می‌کنند ابراز داشت: اين کمپ‌ها بايد حداقل مجوزها و استانداردهاي لازم را براي بهره‌برداری داشته باشند كه ضرورت دارد دستگاه‌های ذی‌ربط ضمن بازديد از اين کمپ‌ها اقدامات لازم را براي رفع مسائل و مشكلات احتمالي صورت دهند.

سالاري در پايان با تأكيد به اينكه نظارت بر واحدهاي صنفي بايد در ايام نوروزي تشديد شود خاطرنشان كرد: مباحث همچون قيمت، كيفيت كالاها، رعايت موارد بهداشت و تنظيم کشیک‌های نوروزي از مهم‌ترین عواملي است كه بايد در اين بازرسی‌های مدنظر باشد تا  با توجه به افزایش خرید و تقاضای ميهمانان برای خريد كالاها و سوغات با مشكلي روبرو نشويم.

مديركل ميراث فرهنگي، صنایع‌دستی و گردشگري استان نيز در این جلسه بر لزوم هماهنگی میان دستگاه‌های عضو ستاد برای اجرایی شدن برنامه‌ها تأکید نمود و وظیفه دستگاه‌های عضو ستاد خدمات سفر را در استقبال هرچه بهتر از مهمانان نوروزی بسیار خطیر توصیف کرد.

ساماندهی و رفع مشکلات کمپ‌های کویر نوردی، تبلیغات ثبت جهانی شهر تاریخی یزد در مبادی ورودی شهر، ساماندهی تابلوها و زیباسازی شهر، مشکلات سرویس‌های بهداشتی و نظافت و بهداشت آن‌ها در سطح شهرستان و... از دیگر مواردی بود که مدیرکل میراث فرهنگی و دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر استان در این جلسه به آن پرداخت.


آدرس کوتاه :